• Emlak Haberleri
  • Yabancıların gayrimenkul yatırımı için rehber hazırlandı

Yabancıların gayrimenkul yatırımı için rehber hazırlandı

Yabancılara yatırımda yol göstermek adına, 'İstanbul'da Mülk Edinme Rehberi' hazırlandı.

24 December 2020
Yabancıların gayrimenkul yatırımı için rehber hazırlandı Yabancı yatırımcıların en fazla gayrimenkul yatırımı yaptığı İstanbul'da bu sayıyı artırmak ve yatırımcılara yol göstermek adına İstanbul Ticaret Odası tarafından, "İstanbul'da Mülk Edinme Rehberi (Property Buying Guide: Istanbul)" yayınlandı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği'nin (GİGDER) katkılarıyla hazırlanan rehber, İngilizce oluşturulurken uluslararası yatırımcı için Arapça, Fransızca, Çince, Rusça ve Farsça olmak üzere 6 dilde bilgi broşürlerine de yer verildi.

AA'nın aktardığı habere göre, 'Home Turkey Home' markasıyla oluşturulan söz konusu rehberin tanıtım toplantısı online olarak düzenlendi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş da katıldı.

"HER KITADAN YABANCILAR ÜLKEMİZDE YATIRIM YAPIYOR"

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Mütekabiliyet Yasası sonrası 184 ülke vatandaşının Türkiye'den taşınmaz aldığını belirterek yapılan hukuki düzenlemelerle yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelmesinin ve önemli bir döviz girdisinin sağlandığına dikkat çekti.

Türkiye'yi yakından tanıyan ülkelerin dışında olanlarda yabancıların ülkemizde gayrimenkul edinimi için bazı alanlarda grilik yaşanabildiğini ifade eden Demirtaş, "Rehber fluluğu ortadan kaldıracak ve herkes için açık ve şeffaf bir yol haritası ortaya koyacak" diye konuştu.

Mütekabiliyet Yasası yürürlüğe girmeden önce toplam 54 bin 627 kişinin ülkemizden taşınmaz edindiğini belirten Demirtaş, "O tarihten itibaren 234 bin 7 kişi taşınmaz edinmiştir. Karşılıklılık ilkesinin kaldırılmasının ardından yabancı yatırımcıların ülkemizden gayrimenkul talepleri artmış, her kıta ve her ülkeden birçok yabancının ülkemize yatırım kararı almıştır" ifadelerini kullandı.

"PANDEMİYE RAĞMEN YABANCILARIN İLGİSİ SÜRÜYOR"

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye'deki gayrimenkul fırsatlarını, yabancı yatırımcılara doğru ve anlaşılır bir şekilde anlatma hedefiyle öncü bir rehber hazırladıklarını belirterek, "Bu rehber, yatırımcıların sadece mülk edinme ile ilgili sorularına cevap vermiyor. Aynı zamanda onları taleplerine göre yönlendiriyor. Bu niteliğiyle de yabancı yatırımcıların mülk edinmelerine kolaylık sağlayacak bir kaynak olma özelliğine sahip" şeklinde konuştu.

15 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal ise rehberin Türkiye'nin 6 milyar dolar olan yabancıya gayrimenkul satışını 2023'te 15 milyar doların üzerine çıkarma hedefinde tanıtım açısından önemli bir kilometre taşı olacağını belirterek, "Türkiye Tanıtım Grubu, ihracatçı sektörlerin dünya çapında markalaşmasına katkı sağlamak hedefiyle bir dizi çalışmaya imza atmış, 'GoTurkey' de Türkiye'nin kültür ve turizm değerlerini tek bir çatı altında sunmak hedefiyle bir dijital platform olarak tasarlanmıştı. Biz de GİGDER olarak bu önemli stratejiyi gayrimenkul ihracatına uyarlamak ve onu aynı hedefe odaklandığımız değerli sektör paydaşlarımızla birlikte zenginleştirmek için harekete geçtik" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum