Yabancıların konut alımına yeni teşvik

Yabancı yatırımcının veya gurbetçilerin Türkiye'de konut yatırımı yapmaları için KDV teşviki yürürlüğe girdi.

16 October 2019
Yabancıların konut alımına yeni teşvik Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 'Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nde değişikliğe gidildi. Daha önceleri yabancı yatırımcıların yanı sıra yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da dahil edildiği düzenlemede, Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden konut alma imkânı sunulmuştu.

Dün Resme Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe giren yeni düzenlemede ise Türkiye sınırları içerisinde konut veya iş yeri yatırımı yapan yabancı yatırımcıların banka hesaplarında gerçekleşen döviz transferlerinin 'Türkiye'ye getirilen döviz’ olarak kabul edilmesiyle ilgili şartlar düzenlendi. Bu bağlamda yabancı yatırımcıların yapacağı döviz transferlerinin ülkeye getirilen döviz olarak kabul edilmesi amacıyla transferle ilgili banka dekontunda alıcıya ve teslime konut veya iş yerine ilişkin bilgiler bulunması ya da dövizi transfer eden gerçek veya tüzel kişiler tarafından, transfere konu tutarın alıcı adına gönderildiğiyle ilgili satıcıya, alıcı ve teslime konu konut veya iş yerine ilişkin bilgileri içeren bir muvafakatname verilecek.

Yeni düzenlemenin yabancı yatırımcıların Türkiye'de konut ve iş yeri tesliminde istisna uygulamasıyla ilgili bedelin döviz olarak Türkiye’ye getirilmesi teşvik edilecek.

YURT DIŞINDAN YAPILAN SATIŞLAR İÇİN KOLAYLIK

Yeni düzenlemeyi değerlendiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yurt dışından yapılan satışlardaki KDV istisnasına kolaylık sağlandığını belirterek, "Türkiye'den konut veya işyeri satın alan vatandaşlarımızın yakın akrabaları veya sahip olduğu işletmeler üzerinden yaptığı ödemelerin ispatı aşamasında yaşanan zorlu bir süreç vardı. Bu parayı neden getirdiği, nasıl getirdiği sorgulanıyordu. Söz konusu tebliğ ile ortadan kalktı" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum