Yabancıların konuta ilgisi yaz döneminde arttı

Yabancılara konut satışında beklenen noktalara ulaşılıyor.

14 September 2021
Yabancıların konuta ilgisi yaz döneminde arttı Koronavirüs salgınında düşüşe geçen yabancılara konut satışı, 2021 yılında aşılanmanın hızlanması ve ülkeler arası normalleşme adımlarıyla iyileşmeye başladı. Yaz döneminde ise satışların yükselişe geçtiği görüldü.

Ağustos 2021 dönemine ait açıklanan konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye genelinde 141 bin 400 adet konut satıldı. Yabancılara konut satışı ise yıllık bazda yüzde 50.7 oranında artarak 5 bin 866 oldu.

"YABANCILAR OTURMAK İÇİN KONUT ALIYORLAR"

Yabancıların Türkiye'deki konut yatırımlarını değerlendiren Akkuş Group Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, gayrimenkul ve konut edinmenin özellikle yerli yatırımcının hayat planında her zaman ilk sırada yer aldığına dikkat çekerek, "Konut ihtiyacının yanı sıra ciddi bir yatırım aracı olarak kabul edilen konutlara talep her zaman olacaktır. Sadece belli dönemlerde alımlarda beklemede kalmayı seçen yerli yatırımcı, şartlar oluştuğunda tekrar harekete geçebiliyor. Rakamlara baktığımızda yabancı yatırımcılardan da ciddi talep olduğunu görüyoruz. Yabancı yatırımcı Türkiye pazarına güven duyuyor. Bu rakamları bu şekilde okumak lazım. Yapılan araştırmalar; Türkiye'de gayrimenkul alan yatırımcıların yüzde 92,7'si gayrimenkullerini elinde tuttuğunu gösteriyor. Yani oturmak için ev alıyorlar" şeklinde konuştu.

Yabancıların ortalama mülkiyet süresinin 5.7 civarında olduğunu belirten Akkuş, "Türkiye'ye yatırım yapan dört yabancıdan sadece 1'i vatandaşlık hedefliyor. Bu veriler, yabancıların her şeye rağmen, Türkiye'de gayrimenkule güvenle yatırım yaptığını, vatandaşlığın ise yatırım kararını belirleyen tek faktör olmadığını gösteriyor" diye konuştu.

"KONUT YATIRIMCILARININ YÜZDE 10'U GURBETÇİ"

Ağustos ayı satış rakamlarını değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, gayrimenkul sektörünün dünyanın en güvenli yatırım aracı olduğunu belirterek, "Ülkemiz için de hem çok büyük bir döviz girdisi sağlıyor, hem de cari açığın kapatılması için çok önemli. Bu nedenle yabancı gayrimenkul yatırımcılarının arazi, konut ve ticari alan yatırımı hangisi olursa olsun Türkiye'ye gelmesi çok büyük önem taşıyor. İç piyasada maliyetler nedeniyle konut fiyatlarının artmış olması ve kredi faizlerinin yüksekliği yerli yatırımcıyı beklemede tutuyor olsa da yabancı yatırımcı ve gurbetçilerin ilgisi sevindirici. Bizim 'Ondörtüç Pendik' projemize gelen taleplerde de gurbetçi yatırımcıların ağırlığı hissediliyor. Özellikle gurbetçilerin yurda giriş yaptığı dönemlerde gelecekle ilgili iyimser olmak gerçekçi bir tavır olur. Yabancı konut alıcıları artık konut yatırımı için daha fazla bütçe ayırıyor. Bize konut almak üzere gelen yatırımcıların yüzde 10'u gurbetçilerden oluşuyor diyebiliriz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum