Yabancıya Ev Satışında Düşüş!

2015 yılının Temmuz ayında markalı konutların yabancı yatırımcılara satışı yüzde 37'ye düştü.

19 Ağustos 2015
Yabancıya Ev Satışında Düşüş!

2015 yılının Temmuz ayında markalı konutların yabancı yatırımcılara satışı yüzde 37'ye düştü.

7 Haziran’da gerçekleşen genel seçimin ardından henüz bir hükümetin kurulamamış olması, 20 Temmuz’da yaşanan Suruç patlaması ve ardından gelen terör saldırıları, yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımlarını da beklemeye aldı. Türkiye’nin gündemine ilişkin sorunların yanı sıra Körfez’den gelen talep Ramazan ayı boyunca kesilince, Temmuz ayında satılan konutlarda yabancıların payı yüzde 37’ye kadar indi. Bu oran bir önceki ay yüzde 52’ye kadar çıkmış, satılan her konuttan birini yabancılar satın almıştı.

SON 6 AYDA YÜZDE 45'İ YABANCILARA GİTMİŞTİ

Garanti’nin desteğiyle REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Temmuz ayı raporuna göre, yabancılara satış Temmuz’da gerilemeye başladı. Geçtiğimiz ay markalı konutların yüzde 37’sini yabancılar alırken, bu oran 6 aylık ortalamanın da gerisinde kaldı. Son 6 ayda satılan konutların yüzde 45’ini yabancılar almıştı.

YABANCILAR 2 ODA 1 SALON DAİRELERİ TERCİH EDİYOR

Rapora göre, yabancılar ağırlıklı olarak 2 oda 1 salon konut tercih ediyor. Yabancıya satılan konutların yüzde 55’ini 2 oda 1 salon daireler, yüzde 32’sini 1 oda 1 salon daireler, yüzde 11’ini 3 oda 1 salon daireler oluşturdu. Konut büyüklüğü ise ortalama 97 metrekare olarak dikkat çekiyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, tüketicilerin konut tercihlerinde ağırlıklı olarak devam eden konutlar yerine bitmiş konutları tercih ettiklerini ve bireysel yabancı yatırımcıya olan konut satışlarının göreli olarak gerilediğini söyledi.

SENET ORANI YÜZDE 44 OLDU

Rapora göre, Temmuz ayında tüketicilerin konut alırken senetten banka kredisine yöneldiği de görüldü. Markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, peşinat oranı yüzde 27’den yüzde 24’e indi. Senet oranı yüzde 55’ten yüzde 44’e gerilerken banka kredisi yüzde 18’den yüzde 33’e yükseldi. Faiz oranlarının yükseldiği bu ortamda tüketicilerin senetten banka kredisine yönelmesi, yaz aylarında düzenlenen kampanyalarda kredi faiz oranlarının piyasa koşullarının altına çekilmesiyle açıklanabilir.

YÜZDE 6,87 ARTTI

Vatan gazetesinde yer alan rapora göre; konut fiyatları Türkiye genelinde bir önceki aya göre yüzde 1.26, geçen yıla göre yüzde 16.47 artış gösterdi. Çanakkale, metrekare başına yüzde 2.02 değer artışıyla konut fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Yeni konut fiyatlarında da Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.19, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6.87 artış meydana geldi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.