• Emlak Haberleri
  • Yabancıya satışta yapılan düzenleme satışları olumsuz etkiledi

Yabancıya satışta yapılan düzenleme satışları olumsuz etkiledi

Yabancılara konut satışında değerleme düzenlemesinin satışları etkilediği belirtildi.

30 September 2021
Yabancıya satışta yapılan düzenleme satışları olumsuz etkiledi Yabancılara 250 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapmaları durumunda Türk vatandaşlığına geçiş için hak tanınıyor. 10 gün önce yapılan düzenleme ile yabancılara konut satışında değerleme şirketlerine yapay zeka atandı.

Bloomberg TR'de yer alan habere göre, yabancılara konut satışında sektör temsilcilerinin değerleme aşamasını SPK lisanslı değerleme firmaları yapmadığından 'hileli vatandaşlığa' kapı aralandığı şeklinde şikayetleri bulunuyordu.

Bu durum üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı tarafından 'Yabancıların Taraf Olduğu İşlemlerde Düzenlenecek Değerleme Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslar' başlıklı genelgeyle yenilikler getirildi. Yenilikler ile değerleme şirketlerine 20 Eylül 2021 itibariyle yapay zeka atadı. Ancak gayrimenkul sektörü, denetleme firmalarının yüzde 80'ninin bankalarla çalıştığını ve teminat mantığıyla bir değerleme verdiklerini ve bunun doğru olmadığını ifade ediyor.

"HER İKİ TARAFI DA MAĞDUR EDİYOR"

Yapılan düzenleme üzerine değerlendirmelerde bulunan KONUTDER Yönetim Kurulu başkanı Altan Elmas, ekspertiz sisteminin yabancıya olan konut satışında her zaman yapıldığına dikkat çekerek, "Ekspertizleri zaten yaptırıyoruz. İster vatandaşlık ister normal satış olsun. Değerleme firmalarının 80’i bankalara ekspertiz yapan kurumlar. Örneğin denetleme şirketi bankalar için teminat amaçlı aynı semtte, muhitte veya çevre binalarda bir emsal ekspertizi yapmışsa bu, zaten piyasa değerinin yüzde 40'ı oluyor. Dolayısıyla malın gerçek değerini yazmıyorlar. Aynı daireye emsal dairelere yüzde 40'nı düşürdüğü zaman başka bir amaçla da olsa öncesinde olan değeri yazıyor. Her iki tarafı mağdur ediyor ve rapor geldiğinde satış iptalleri yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

"SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ"

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak ise düzenlemenin hileli vatandaşlığı engellemesi adına olumlu olduğunu ancak sistemdeki bazı sorunlar sebebiyle satışları olumsuz etkilediğini ifade etti. Sistemin durdurulup sektör temsilcilerinin görüşü alınarak devam edilmesi gerektiğini belirten Bucak, hatta bu konu üzerine çalıştay kurulması gerektiğine dikkat çekti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum