• Emlak Haberleri
  • Yabancıya yapılan gayrimenkul satışları ihracat sayılacak

Yabancıya yapılan gayrimenkul satışları ihracat sayılacak

Bakanlar Kurulu tarafından yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte yeni dönemde yabancılara yapılan konut ve işyeri satışlarının ihracat olarak kabul edilmesi planlanıyor.

25 August 2018
Yabancıya yapılan gayrimenkul satışları ihracat sayılacak Bakanlar Kurulu’nun son zamanlarda gayrimenkul sektörüne köklü yenilikler getiren uygulamalarına bir yenisi daha ekleniyor. Yeni dönemde yabancılara konut ve işyeri satışlarının ihracat olarak kabul edilmesi öngörülüyor. Söz konusu düzenlemenin yeni TBMM döneminin açılışı ile birlikte vakit kaybetmeden ele alınacağı tahmin ediliyor. KONUTDER, GYODER VE İNDER gibi gayrimenkul dernekleri yakın zamanda bu konu ile ilgili kabineden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüştüklerini ve kendilerinin yeni düzenlemeye yeşil ışık yaktığını belirtti.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNE İLAÇ GİBİ GELECEK

Ülkede son zamanlarda gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluğa bir son vermek için gayrimenkul uzmanları bir süredir kolları sıvamış durumda. Bu amaçla pek çok yenilik ortaya atılmakla birlikte ülkede oluşan ekonomik tıkanmaya da iyi gelecek bir öneri sunuldu. Yurtdışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiş olan Türkiye, yabancıya döviz kuru ile yapılacak gayrimenkul satışlarını ihracat listesine kaydederek durumu fırsata çevirmeyi hedefliyor.

YABANCI TURİSTLERİN YOĞUN TALEBİ

Kur farkının da getirdiği etkiyle turizm amaçlı gelen yabancılar için Türkiye’de gayrimenkul edinmek adeta bir fırsat haline gelmiş durumda. 2017’nin Ocak ve Temmuz ayları arasında yabancılara 11.321 gayrimenkul satışı yapıldığı biliniyor. Hızlı bir artışla 2018 yılının başından itibaren bu gün gördüğümüz rakam ise 14.674.

REESKONT KREDİSİ SİSTEMİ

Ekonomik kriz dönemleri için önlem almak amacıyla kullanılan reeskont sistemi, Merkez Bankası’nın bankalar aracılığı ile şirketlerin üç imzalı döviz türünden ticaret senetlerini iskonto etmesi üzerine kurulu bir sistemdir. Şirketler, ilgili döviz tutarını vadesinde Merkez Bankasına ödüyor. Merkez Bankası tarafından bu senetlerde peşin faiz kesintisi yapılıp TL üzerinden ödenmesi sayesinde piyasaya TL girişi yapılmış oluyor.

YENİ DÜZENLEMENİN KAZANDIRACAKLARI

Yabancıya gayrimenkul satış planı işler hale geldiğinde ihracat için Merkez Bankası’nın verdiği reeskont kredileri gayrimenkul sektöründe de kullanılabilecek. Bu sistem ile KDV iadesi, harç ve resim istisnaları da söz konusu olabilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Sur Yapı Antalya Turkuaz Sitesi etabında satışlar başladı

Sur Yapı Antalya Turkuaz Sitesi etabında satışlar başladı

Sur Yapı Antalya projesinin Turkuaz Sitesi etabında uygun fiyatlı konutlar satışta.

04 December 2019


Enflasyon endeksli konut kredisi Aralık faiz oranı ne kadar?

Enflasyon endeksli konut kredisi Aralık faiz oranı ne kadar?

Enflasyon endeksli konut kredisinde Aralık ayı faiz oranı belli oldu.

03 December 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum