Yarım kalan inşaatlar için kamu bankalarından kredi

Kamu bankaları, yarım kalan inşaatların tamamlanması için kredi desteği sunmaya hazırlanıyor.

22 October 2019
Yarım kalan inşaatlar için kamu bankalarından kredi Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası'nın repo faizlerinde indirime gitmesinden sonra yatırımcılara uygun faiz oranlı kredi desteği sunmaya başlayan kamu bankaları, yeni bir paket üzerinde hazırlık içerisinde olduğu belirtildi.

Türkiye Gazetesi'nden Osman Çobanoğlu'nun aktardığı habere göre; Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank'ın yarım kalan inşaatların tamamlanmasını destekleyen çalışmanın yanı sıra 10 işçi çalıştıran işletmeleri de destekleyeceği belirtildi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, "Bu paket, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyeceğiz. Yine burada ödemesiz dönemler, makul vadeler olacak" diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE YENİ DESTEK

Yeni paketin bazı sektörlere ivme kazandırabileceğini belirten Alpaslan Çakar, "IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi... İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması. Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak" ifadelerini kullandı.

"SEKTÖRLERİN CANLANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ise HalkBank olarak KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklı kredilerle KOBİ’leri desteklemeyi sürdürdüklerini belirterek, "İmkânları zorluyoruz. Bu seneyi kâr yılı değil, ar yılı olarak adlandırdık. İster konut ve ihtiyaç kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun fiyatlama son derece cazip. Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile beraber özellikle kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olacağız" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum