Yatırımcılara çağrı: Konut almanın tam zamanı

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün son durumunu değerlendirirken yatırımcılara tavsiyelerde de bulundu.

30 March 2019
Yatırımcılara çağrı: Konut almanın tam zamanı Teknik Yapı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün son durumunu Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'a değerlendirdi. Nisan ayı itibariyle konut sektöründe ertelenen talebin yeniden harekete geçeceğini belirten Durbakayım, "Son bir yılda maliyetler yüzde 60-70 arttı. Şu anda mevcut konutlar yüzde 30-40 zararla satılıyor" ifadelerini kullandı.

Konut alımı için doğru bir zaman olduğu düşüncesini paylaşan Durbakayım, "Fiyat düşüşü sadece son 7-8 ayda gerçekleşen satışlarda yaşandı. Ancak bir projenin tamamlanması en az 36 ay sürer. Yani şu an alım zamanı diyebiliriz. Yazın ve yıl sonunda bu rakamlar olmayacaktır" diye konuştu.

"İLK ADIM ATILDI"

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu dönemi de değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bu süreçten ayakta çıkabilen her markanın önümüzdeki dönemde yeni bir oluşum içine giren inşaat sektörünün temelini oluşturacağı düşüncesini paylaşarak, "Nitekim bu sürecin ilk adımı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un çabalarıyla atıldı. Kurum, sektörün ihtiyacı olan kanun ve yönetmelik çalışmalarını bilhassa STK'lardan olmak üzere her kesimden görüş alarak hayata geçirdi. Bizlerin de özeleştirimizi yaptığımız bu dönemi iyi değerlendirerek ülkemizin müteahhitlik sektöründen beklediği güven endeksi yüksek, nitelikli, nicelikli yerli ve milli üretime ağırlık veren bir politika ile istihdam seferberliğindeki öncülüğümüzü bırakmamamız lazım" şeklinde konuştu.

Müteahhitlerin sınıflandırılmasını da değerlendiren Durbakayım, "Önümüzdeki dönemde hayata geçecek projelerin devamlılığını garantiye alacak ve son tüketici açısından mağduriyetleri ortadan kaldıracak yeni bir sistemin çatısını oluşturmak için yasal düzenlemeler için detaylı bir rapor hazırlayıp bakanlığımıza sunduk. Gelecekteki projelerin uluslararası piyasalarda SPV (Special Purpose Vehicle) adı verilen iş ortaklığı veya ortak girişim benzeri 'işe özel geçici şirketler' altında geliştirilmesini öneriyoruz. Bu sistemde arsa sahipleri de bu şirketlere hissedar olacak ve proje finansmanının teminatı olarak da SPV şirketinin hisseleri finans şirketlerine (bankalara) rehin edilecek" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum