Yatırımın En Güçlüsü : Gayrimenkul

Emlak ve gayrimenkul piyasasının tarihi yükselişi ile birlikte yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım aracı gayrimenkul oldu.

07 Temmuz 2015
Yatırımın En Güçlüsü : Gayrimenkul

Emlak ve gayrimenkul piyasasının tarihi yükselişi ile birlikte yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım aracı gayrimenkul oldu.

Konut satışları bu yıl rekor düzeye yükseldi. Fiyatlar da Nisan sonu itibarıyla yıllık yüzde 18.5 arttı. Buna yıllık yüzde 7.5 kira artışı da eklendiğinde altı ayın toplam getirisi yüzde 13'ü bulur.

Dolar, altın, döviz hesabı artışı ve konut yatırımı vatandaşa yılın ilk yarısında iyi kazandırdı ve dört köşe yaptı. Türk insanının klasik yatırım araçları arasındaki bu dördünün çakıştığı dönemler çok nadirdir. Onlardan birini yaşıyoruz. İkinci yarıda bu durum sürmeyebilir. Eğer kur yoluna devam edecekse gayrimenkul tahtından olabilir. Ya da Altın dış piyasalarda değer kaybedebilir.

Türkiye'deki yabancı portföy yatırımları 110 milyar dolarla son yılların en düşük düzeyine indi. 100 milyar doların altına inen sıcak para stokunu en son 2011 yılında görmüştük. Ardından küresel sermaye akımlarının kuvvetlenmesiyle Mayıs 2013'te 158.4 milyar dolara kadar çıkan sıcak para stoku, Haziran 2015'te yeniden 110 milyar dolar indi. 2 yıllık sürede stok erimesi 48.4 milyar dolara vardı. Erimenin tamamı hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerindeki azalmadan kaynaklandı. Yabancıların mevduatlarında ise azalma meydana gelmedi.

Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım'ın haberine göre; Yurtiçi yerleşiklerin dövize olan ilgisi Ocak ayı sonrası arttı. Ocak sonunda 138.6 milyar dolar olan yerlilerin döviz hesabı seçimle bitmedi. Seçimlere kadar bu tutar 156.2 milyar dolara çıkarken, seçim sonrasındaki 3 haftada 26 Haziran itibarıyla 160 milyar dolara yükseldi. Kısaca yerliler seçim sonrasındaki 3 haftada dövize 4 milyar dolar daha yatırdı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mayıs ayında konut satışlarında artış

Mayıs ayında konut satışlarında artış

Türkiye genelinde Mayıs ayında gerçekleşen konut satış rakamları belli oldu.

25 Haziran 2017


İnşaat sektörünün gözü Katar'da

İnşaat sektörünün gözü Katar'da

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ile Katar arasınd

25 Haziran 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat