Yazlığı Olanlar Bu Habere Dikkat!

16 Haziran 2014
PAYLAŞ
Yazlığı Olanlar Bu Habere Dikkat!

Yeniemlak.com olarak, yazlık konut sahibi olanların bu haberi dikkatlice okumasını öneriyoruz.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni bir uygulama ile turizm sezonu boyunca yoğun vergi denetimleri yapacak. Pansiyonapart, devre mülk ve dairelerin kiraya verilip verilmediği tek tek denetlenecek. Vergi denetimlerini etkin bir şekilde gerçekleştirmek ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele için yaygın ve yoğun denetim yapan Gelir İdaresi Başkanlığı, bölgesel, sektörel veya mevsimsel yaptığı denetimlerde hem kayıp kaçağını önlemeye çalışıyor hem de yapılan denetimlerde vergi araştırmaları için veri sağlıyor.

MALİYE NEFES ALDIRMAYACAK

Maliye bu kapsamda, sahil kenarlarında yazın yüksek fiyatlara kiralanan evlere nefes aldırmayacak. Turizm sezonunun başladığı haziran ayından 15 Eylül'e kadar kiralık evlerle birlikte pansiyonlar, apartlar, devre mülkler yaygın ve yoğun vergi denetimine tabi tutulacak. Emlak sektörüne yönelik denetimlerde kaçak seyahat acentelerine de göz açtırılmayacak. Acentelerin rehberlerle sözleşme yapıp yapmadıklarına bakılacak. Maliye, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın taşra birimlerinde bulunan denetim ekipleriyle koordinasyon halinde olacak. Talep halinde vergi başkanlıklarından veya defterdarlıklardan gerekli destek sağlanacak.

SEYAHAT ACENTELERİ DE DENETLENECEK

Tüm illerin faaliyet alanı dahilinde turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı yerlerde kaçak acentecilik faaliyeti dolayısıyla meydana gelen vergi kaybının önlenmesi amacıyla seyahat acentelerinin çalıştırdıkları turist rehberleriyle sözleşme yapıp yapmadıklarına da bakılacak.

İŞLETME BELGESİ OLMAYANLAR TESPİT EDİLECEK

Acentelerin, turist rehberlerine yaptıkları ödemeleri kayıtlarına doğru geçirip geçirmedikleri incelenecek. Bu firmalarca sunulan hizmetler karşılığında alınan bedellere karşılık belge düzenine uyulup uyulmadığı denetlenecek. Seyahat acenteliği işletme belgesi olmaksızın çalışan ve kaçak tur faaliyetleri gerçekleştiren kişi ve kurumlar tespit edilecek.


"Yazlığı Olanlar Bu Habere Dikkat!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap