• Emlak Haberleri
  • Yazlık Bölgelerde Sezon Boyunca Kiralamalar Tercihlerde Rol Oynayacak

Yazlık Bölgelerde Sezon Boyunca Kiralamalar Tercihlerde Rol Oynayacak

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

31 May 2024
Yazlık Bölgelerde Sezon Boyunca Kiralamalar Tercihlerde Rol Oynayacak Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Efe Can Altıntaş, artık yazlık bölgelerde sezon boyunca kiralamaların tercihlerde rol oynayacağını açıkladı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Kanunla konutların gerçek ve tüzel kişilere turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Tek seferde 100 günden fazla süreli yapılan kiralamalar kapsam dışında tutuldu.
Yeni kanunun site veya apartman yönetimlerinde sıklıkla konuşulduğunu belirten Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Efe Can Altıntaş, “Düzenleme çıkar çıkmaz, günlük veya haftalık gibi kısa dönemli kiralamalara uygun konutların büyük bölümünde, site veya apartman yönetimlerinde, bu konuların görüşüldüğünü duyuyoruz. Yazlık konutlarını kiralamak istemeyip kullanan ve sürekli oturan maliklerin muvafakat vermeye yanaşmayarak; kat irtifaklı site veya konutların günlük ya da haftalık kullanılmasına büyük ölçüde engel oldukları da biliniyor. Birçok site sakini de bu nedenle 100 gün ve üzeri olan sezonluk veya yıllık kiralamaya yönelmiş durumda. Son birkaç yıldır kısa dönemli kiralamalarda önemli gelirler kazanıldığı için bu durum taşınmazların fiyatlarına da etki etmişti. İzinleri tamamlayamayan bu yatırımcılar yıllık kiralayamaya yöneldiklerinde kira artış oranı üst sınırının ve konut artış fiyatının altında kiralama riski ile de karşılaşacak. Bu nedenle daha çok sezon boyunca kiralamalar tercihlerde rol oynayacak.” dedi.

Kısa dönemli kiralamalarda süren sorunlar olduğunu da sözlerine ekleyen Altıntaş, “Dairelerini kısa dönemli kiralayanlar ile uzun dönemli kullanıcılar arasında şikayetlerin olduğunu ve uyarılar ile bu durumun çözülemediğini biliyoruz. Site yönetimlerine göre, sezonluk kiralamalar şimdiden arttı. Bu nedenle bu yazın kendileri açısından daha az stresli geçeceği beklentiler var. Öte yandan yazlığını kiralamak isteyenleri de bu sefer başka bir tercih bekliyor. Taşınmazı kısa dönemli kiraya verdiklerinde bu kısa dönemlerin birkaçında kiraya vermek yerine taşınmazları kendileri de kullanarak tatillerini bu şekilde değerlendirebiliyorlardı. Böylece hem işlerinden izin aldıklarında birkaç dönem taşınmazı kullanıyorlar hem de kullanmadıklarında gelir elde edebiliyorlardı. Ancak düzenleme sonrasında eğer izinleri tamamlayamıyorlarsa taşınmazı sezon boyunca kiralamak dışında tercihleri olmayacağından taşınmazı kendilerinin kullanma şansları kalmıyor. Bu nedenle geçen yıl kısa dönemli kiraya verilen dairelerin bir bölümü bu dönem sezonluk kiralamaya doğru dönüşürken, bir bölümü de tamamen bu işten vazgeçerek konutu kendileri kullanacakları şekilde kararlar alıyorlar. Bu durumun yazlık bölgelerdeki toplam konaklama ünitesi sayısını kısmi de olsa aşağıya çekmesi bekleniyor. “ şeklinde konuştu.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında: EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 25 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir. EVA Değerleme, 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise Euromoney’in “Real Estate Awards 2020” ödülleri kapsamında, Türkiye'nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"; 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey 2018, 2023 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Best Real Estate Advisor Turkey 2023 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu, İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum