• Emlak Haberleri
  • Yazlık bölgelerdeki günlük kiralamalarda büyük artış!

Yazlık bölgelerdeki günlük kiralamalarda büyük artış!

Kira artışları, beraberinde günlük kiralamalardaki hareketliliği getirdi.

04 October 2021
Yazlık bölgelerdeki günlük kiralamalarda büyük artış! Koronavirüs pandemisinde yazlık bölgelerde hem konut satış hem de kira fiyatlarında büyük artışlar olmuştu. Son dönemde Türkiye genelinde etkili olan kira artışlarından sonra yazlık bölgelerde kira fiyatları ciddi seviyelere geldi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, yazlık bölgelerdeki satılık konut fiyatı ve kira artışında ilk sırada bulunan kent Muğla oldu. Muğla'da sezonluk kiralamalar milyonlara ulaşırken yapılan araştırmalara göre son bir senede satış fiyatları yüzde 51, kiralar ise yüzde 90'a varan oranda arttı.

Daha önce fiyat artışlarıyla ilgili probleme dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, şimdi de günlük kiralama konusunu gündeme taşıdı. Kiralardaki fahiş artışta günlük kiralıkların etkili olduğunu belirten Aras, bu işlemlerin yasaklanması için gerekli yasal girişimlerde bulunacağını açıkladı.

"BU ALANDA DENETİM YAPILMIYOR"

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İstanbul'da yaygın olan günlük kiralamaların pandemiyle beraber sayfiye bölgelere sıçradığını ve sayıların hızla yükseldiğini ifade etti.

Günlük kiralamaların hem asayiş sorunlarına hem de vergi kaybına sebep olduğunu belirten İşler, "Bir yanda milyonlarca Dolar yatırımla tesis yapan, açılana kadar 154 yerden imza alan bir yatırımcı var. Bu kesim vergi ödüyor, istihdam sağlıyor. Herhangi bir hatasında idari ve para cezası ödüyor. Diğer taraftan tüm bu sorumlulukları almadan bir bina alan, ya da bir sitede ev toplayarak iş yapanlar var. Yasak savmak için 30 gün kalan için de 1 gün fatura kesiyor. Ne binalar yönetmeliğe tabi ne de verilen hizmet. Bu alanda denetim de yapılmıyor" ifadelerini kullandı.

Bu alanda ciddi haksız rekabetin olduğundan bahseden İşler, "Bugün lüks villa, sezonluk haftalık kiralama adı altında örtülü otelcilik yapılıyor. Üstelik terör örgütü üyeleri, fuhuş çeteleri kimlik kaydı alınmadığı için bu tip yerleri seçiyor. Mantar gibi türeyen bu işletmelerin biran önce kontrol altına alınması gerek. Bodrum Belediye Başkanının konuyu gündeme taşımasından sektör olarak memnuniyet duyuyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum