Yazlık Ev Ne Zaman Alınır?

Hem oturum hem de yatırım olarak değerlendirilebilen yazlık evler için en doğru satın alma dönemi ne zaman? İşte yanıtı...

06 Temmuz 2015
Yazlık Ev Ne Zaman Alınır?

Hem oturum hem de yatırım olarak değerlendirilebilen yazlık evler için en doğru satın alma dönemi ne zaman? İşte yanıtı...

Okulların kapanması ve havaların mevsim normallerine dönmesiyle birlikte yazlık bölgelerinde ev fiyatlarının taleple doğru orantılı olarak arttığı gözlemleniyor. Gayrimenkul yatırımcıları ise yazlık ev satın alma hususunda sezonluk kullanımından çok 12 ay boyunca kullanılabilir olmasına ve kiralandığı takdirde iyi bir kira getiri sağlanmasına önem veriyor. Bu da her mevsim oturuma elverişli yazlık konut projelerini ön plana çıkarıyor.

Son dönemlerde tatilciler tercihlerini otel tadında bir tatil yapmaktan yana kullanıyor. Otel yerine müstakil bir evde yaz aylarını geçirmek isteyen 'oturumcular' yazlık evleri sezonluk kiralayabiliyor ya da satın alabiliyor. Gayrimenkuş yatırım araçları arasına yazlık ev seçeneğini de ekleyen yatırımcılar ise yazlık evlerini seçerken sezonluk kullanımın yerine 12 ay boyunca kullanılabilirliğe sahip ve kiralandığı takdirde kira getirisi sağlayabilecek evlerin peşine düşüyor.

Globalde en fazla danışmana sahip gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, son dönemde yazlık yatırımlarına ilginin arttığı bölgeleri ve beklentileri değerlendirdi.

Yıllardır olduğu gibi Antalya, Bodrum, Çeşme, Marmaris ve Yalova’nın ön planda olduğunu belirten Emre Erol;

Yazlık yatırımları için seçilen iller aynı fakat beklentiler ve istekler biraz daha farklı. Eskiden şehir merkezleri tercih edilirken son 5 yıldır şehirden uzak doğayla iç içe, daha sakin kasabalar yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Örnek vermek gerekirse son yıllarda Marmaris şehir merkezine gayrimenkul yatırımı yapılırken şimdilerde eskiden kendi halinde bir balıkçı köyü olan Marmaris Selimiye yada dokusunu ve özgünlüğünü koruyabilmiş Bozburun yazlıkçıların ilgisini çekiyor. Şehrin karmaşasından uzaklaşırken şehirden de çok uzaklaşmak istemeyen tatilciler ise Sapanca, Yalova, Saros bölgelerini tercih ediyor” dedi.

Emre Erol, ''Fiyatların düşüşe geçtiği sezon dışındaki zamanlar, yatırım için doğru zaman olarak değerlendirilebilir. Yıllık kira getirisini yaz sezonunda geri kazanmak isteyen gayrimenkul sahipleri evlerinin kira bedelini bu şekilde hesaplamalıdır. Ancak maalesef kısa dönemli kiralama yapan ev sahipleri herhangi bir standart gözetmeden kira fiyatlarını kendilerine göre belirleyebiliyor. Bu durum emlak konutlarının da fiyatlarını etkiliyor, böylelikle piyasanın standardı kalmıyor. Bu durumda doğal olarak tüketici gözünde güvensizliğe yol açıyor. Biz danışmanlığını yaptığımız kiracı-ev sahibi ilişkilerinde evin rayiç bedeli üzerinden iki tarafında lehine olacak bir fiyatta anlaşılması yönünde yönlendirmelerde bulunuyoruz'' açıklamasını da sözlerine ekledi.

Özellikle büyük şehirlerde günden güne yükselen markalı projelerin son yıllarda yazlık beldelerde de arttığını, kışlık ev konforunu yazlık alanlara taşıyan markalı projelerin arzı arttırdığını belirten Emre Erol;

Yazlık beldelerde, doğal doku zarar vermeden doğayla iç içe inşa edilen markalı projelerin arttığını gözlemliyoruz. Metrekare fiyatlarının 3 bin Euro'dan başladığı projelere yabancı yatırımcıların ilgisi ise de oldukça yüksek. Yurt dışı fuarlarında da en iyi şekilde tanıtan markalı projelerin geleceği oldukça parlak” dedi.

-

Yazlık Ev Ne Zaman Alınır?

-

İngiltere, Almanya ve Kuzey Amerika ülkelerden gelen yabancı yatırımcıların ilgisinin sürdüğü Türkiye’nin sahil kesimlerine son yıllarda Rusya, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Hindistan ve Uzakdoğu ülkelerden de yatırımcıların ilgi gösterdiğini aktaran Erol değerlendirmesini şu sözlerler tamamladı:

''Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren yabancı yatırımcılar daha sonra evlerini kiraya veriyor. Kiraya verilen evler ek gelir sağlamanın yanı sıra masrafların karşılanması açısından da oldukça karlı bir karar''HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.