Yeni AKM 29 Ekim'de açılacak

İnşaatı tamamlanmak üzere olan Atatürk Kültür Merkezi'nde açılış tarihi belli oldu.

02 April 2021
Yeni AKM 29 Ekim'de açılacak İstanbul Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi (AKM), yıkılarak yenilenme çalışmasına alınmıştı. Yürütülen çalışmalarda kaba inşaatın yüzde 90 oranında bitirildiği açıklandı. AKM'nin 29 Ekim günü açılacağı duyuruldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM'de bugün düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda bir sunum gerçekleştiren Bakan Ersoy, çalışmaların yüzde 90 seviyesinde bitirildiğini belirterek, "Mekanik inşaatının ise büyük bir kısmı tamamlandı. Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatının maliyeti tahmini 1.8 milyar. Merkez, dünyadaki örnekleriyle kıyaslandığında 32 ay gibi kısa bir süre inşaatı tamamlanmış olacak" şeklinde konuştu.

Sözcü'de yer alan habere göre, Atatürk Kültür Merkezi'nin dünyadaki en önemli 10 kültür merkezi arasında yer alacağını belirten Bakan Ersoy, "Atatürk Kültür Merkezi'nin 100 bin metrekarelik bir kapalı alanı var. Bu projeyi yaparken amacımız İstanbul'un dünya çapında öncü kültür sanat şehri olmasıdır" diye konuştu.

SON TEKNOLOJİYE SAHİP

Atatürk Kültür Merkezi'nde kullanılan mekaniklerin çok özel olduğunu belirten Bakan Ersoy, "Şu an en son teknoloji Atatürk Kültür Merkezi'nde uygulanıyor. Biz de dışarıdan 85 uzman kadro atama hakkı aldık. 20 ekip de bakanlığımızdan dahil ederek 100 özel kadro ile Atatürk Kültür Merkezi'ni yöneteceğiz. Atatürk Kültür Merkezi'nde aynı zamanda bir sanat danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu sanat danışma kurulu dünyada ve Türkiye'de isim yapmış sanatçılarla görüşüyor" ifadelerini kullandı.

AKM içinde 2 bin 38 kişilik bir opera salonu olduğundan bahseden Bakan Ersoy, "Bir de 805 kişilik bir tiyatro salonumuz olacak. Bu tiyatro salonu ile ilgili akustik yatırımları gerçekleştirdik. Aynı zamanda bir kültür sokağı oluşturuyoruz. Bu kültür sokağının içerisinde en önemli noktalardan biri de iki katlı kütüphanemizin olması. Yine Atatürk Kültür Merkezi içerisinde 3 katlı bir müzik platform merkezi oluşturuyoruz. Atatürk Kültür Merkezi müzik stüdyomuzda genç müzisyenlerimizin yetişmesini hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Dış yapıdan da bahseden Bakan Ersoy, 423 araçlık bir otopark planladıklarını belirterek, "Atatürk Kültür Merkezi'nde çok amaçlı salonlar var. O salonlardan biri 2 katlı 386 metrekarelik toplantı, sergi, konser gibi faaliyetlerinin düzenlenebileceği bir salon. Beyoğlu kültür yolu boyunca gerçekleştirilecek etkinlikler bu salondan yönlendirilecek. Sadece bir noktada bir aktiviteyi gerçekleştirmek istemiyoruz. Beyoğlu'nun farklı yerlerinde de olsun istiyoruz. Dışarıda bulunan cam binayı ise güzel bir galeri şeklinde düzenlemek istiyoruz. Bu galerinin içine küçük bir cep sineması yerleştirdik" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum