Yeni dönemde emlakçı enflasyonu bitecek

1 Eylül itibarıyla emlakçılıkta yeni dönem başlıyor.

23 August 2020
Yeni dönemde emlakçı enflasyonu bitecek Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'yle gayrimenkul sektöründe 1 Eylül 2020 itibarıyla yeni dönem başlıyor. Bu tarihten sonra gayrimenkul alım-satım işlemi için emlakçılık yetki belgesi olmayanlara ruhsat verilmeyecek. Yeni dönemle birlikte birçok değişikliğin de yaşanması bekleniyor.

Hibya Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, gayrimenkul sektöründeki yeni dönemi değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, "Türkiye'de emlakçı enflasyonu sona erecek, Gayrimenkul PR modeliyle satış pazarlama kabiliyetleri ve işlem hacmi artacak" diye konuştu.

"SEKTÖR AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ BAŞLANGIÇ"

Gayrimenkul sektörünün finansmanın en önemli değişim araçlarından biri olduğunu ve bu işin uzman belgeli kişiler tarafından yapılması gereken önemli bir ticari danışmanlık faaliyeti olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, "Batılı ülkelerde gayrimenkul danışmanlığı en itibarlı meslekler arasında yer alır. Türkiye'de de bu sektör kanunlar nezdinden belirli bir disiplin altına alınması sektör açısından çok değerli bir başlangıç olacak. Tüketiciler, ihtiyaçlarına uygun gayrimenkulü edinmek için sadece yetki belgeli danışmanlarla çalışarak, kanunlar nezdine, ekonomik ve sosyal yönden avantajlı konuma geçecek. Türkiye'de emlakçı enflasyonu sona erecek" şeklinde konuştu.

Yeni dönemin avantajlarından bahseden Yılmaz, "'Müşteriniz varsa getirin, yetki ve sözleşme yapmıyoruz' ifadelerinin artık hiçbir geçerliliği kalmayacak. Çünkü Gayrimenkul danışmanları, satış yetkisi olmadan gayrimenkulle ilgili, yer gösterme, ilan yayınlama, pazarlama yapma, kaparo alma, müşteri getirme, kontrat hazırlama gibi hiçbir emlak faaliyetince bulunamayacağı için, mutlaka satış yetkisi vermeliler" ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL PR DÖNEMİ BAŞLIYOR

1 Eylül itibarıyla başlayacak yeni dönemin en çok öne çıkan değişiminin Gayrimenkul PR modelinin olduğunu belirten Yılmaz, "İlanı girip, brandayı asıp müşterinin aramasını bekleme dönemi etkisiz kalacak, alternatif pazarlama araçlarının işlem yapma hacmi, klasik yöntemlere oranla en az 16 kat artacak. Dolayısıyla, mülk sahipleri ve inşaat firmaları, gayrimenkullerini en hızlı ve en değerli bir şekilde satmak istiyorlarsa, batılı ülkelerde uygulanan Gayrimenkul PR modelini tercih etmeliler" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum