Yeni Emlak Vergisi Muafiyeti 2015

Bazı durumlarda mülk sahiplerinin ödemesi gereken yeni emlak vergisi muafiyeti tabii olabiliyor. Peki yeni emlak vergisi muafiyeti 2015 koşulları neler? İşte

04 Mayıs 2015
Yeni Emlak Vergisi Muafiyeti 2015

Bazı durumlarda mülk sahiplerinin ödemesi gereken yeni emlak vergisi muafiyeti tabii olabiliyor. Peki yeni emlak vergisi muafiyeti 2015 koşulları neler? İşte yanıtı...

Bazı emlak sahipleri durumlarını rapor halinde bildirmeleri halinde yeni emlak vergisinden muaf olabilir.

Gayrimenkullerin emlak vergisi esas alınan vergi değeri, dört yılda bir ilgili belediyeler tarafından yeniden hesaplanıyor. Diğer yıllarda ise vergi değeri, bir önceki yıl için tespit edilen yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılıyor. Emlak vergisi oranı, gayrimenkulün; konut, konut dışı bina (büro, dükkân mağaza vb.), arsa ve arazi olma durumuna, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre değişiyor. Mesela konut için uygulanan oran binde 1, işyerlerinde binde 2 ve arsalarda da binde 3’tür. Bu oranlar büyükşehirlerde iki kat olarak uygulanıyor.

EMLAK VERGİSİ TAKSİTLERİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Hesaplanan verginin ilk taksiti mayıs ayı sonuna, ikinci taksit kasım ayı sonuna kadar ödeniyor. Konutlar dışındaki binalar (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) için, 2014 yılına ilişkin Çevre Temizlik Vergisi’nin 2. taksitinin de ödenmesi gerekiyor. Konutlara ilişkin Çevre ve Temizlik Vergisi, su faturalarıyla ödendiği için ayrıca bir beyan verme ve ödeme yapma söz konusu değil. Konut dışındaki binalar (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) için ise Çevre ve Temizlik Vergisi belediyeler tarafından her senenin ocak ayında yıllık olarak tahakkuk ettiriliyor. Tahakkuk ettirilen bu vergi emlak vergisinin taksit dönemlerinde ödeniyor. Ödemeler doğrudan belediyeye yapılabileceği gibi, vergi daireleri ve anlaşmalı bankalar vasıtasıyla da yapılabiliyor.

BRÜT 200 METREKAREYİ GEÇMEYECEK

Her dönemde hatırlattığım üzere bu yıl da bazı emlak sahiplerinin durumlarını belgelemeleri halinde emlak vergisi ödemeyeceğini tekrar edeyim. Bakanlar Kurulu, emlak vergisi Kanunu’nda kendisine tanınan yetkisini kullanarak; başka bir geliri olmayan emeklilerin, engellilerin, gazilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin, hiçbir geliri olmayan işsizlerin ve ev hanımlarının, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve sadece tek bir konut sahibi olmaları halinde Emlak Vergisi ödememelerine imkan tanıyacak bir karar çıkardı. İndirimli (sıfır) vergi oranından faydalanılması için, konutta bizzat oturmak şartı aranmıyor. Bu sebeple, sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da diğer şartları taşımak kaydıyla, indirimli vergi oranından faydalanabilir.

-

Yeni Emlak Vergisi Muafiyeti 2015

-

AVANTAJ KAYBEDİLEBİLİR

Birden fazla konutu olanlar ise bu konutlarından biri için bile sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanamaz. Aynı şekilde, ara sıra dinlenmek maksadıyla gidilen yazlık veya dağ evi gibi konutlar da bu vergi muafiyetinin dışında. Ancak her mevsim yazlık evinde ikamet edenler diğer şartları taşıyorsa indirimli oran avantajından faydalanarak vergi ödemiyor. Hisseli dahi olsa, iki ya da daha fazla konutu olanlar, bütün konutları için Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emekliler (emekli aylığı dışında), işsiz ve ev hanımları da, herhangi bir gelir elde ederse aynı şekilde bu avantajı kaybediyor.

DURUMU AÇIKLAYAN BİR DİLEKÇE SUNULMALI

Zaman gazetesinde yer alan habere göre; yukarıdaki gruba girip sadece tek konutu olanlar; belediyelere müracaat ederek söz konusu şartları taşıdıklarını (emekli, özürlü, gazi, işsiz vs.) bildirerek taahhütname doldurup, emlak vergisini ödemeyebilir. Tabii bu durumlarını ispatlamaları gerekiyor. Mesela bir özürlü sağlık raporu sunarak bunu ispatlamalı. Özür derecesinin bu avantajdan faydalanmak için önemi bulunmuyor. Şehitlerin yetim ve dullarının, gazilerin de durumu ispatlayıcı belgeleri belediyece talep edilebilir. Bu belgelerin taahhüt belgeleri veya formlarla birlikte durumu açıklayan bir dilekçeye eklenip belediyeye verilmesi gerekiyor.

Ayrıca bu istisnanın sadece konutlar için getirildiğini, arsa, arazi gibi diğer gayrimenkuller için geçerli olmadığını hatırlatalım. Buna göre sadece bir arsası olan ev hanımının bu arsanın emlak vergisini ödemesi gerekiyor.

-

Yeni Emlak Vergisi Muafiyeti 2015

-

Mülk sahiplerinin emlak vergisinden muaf tutulabilmesi için yeni emlak vergisi muafiyeti 2015 koşullarını yerine getirmiş olması gerekiyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı

02 Temmuz 2017


Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gere

01 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat