Yeni Evim kampanyası semeresini vermeye başladı

Konut satışlarında toplam satışlarda gerileme yaşandı ancak yılbaşından itibaren uygulanan kamu kaynaklı kampanyalar etkisini gösterdi ve birinci el satışları artış trendine girdi.

15 June 2023
Yeni Evim kampanyası semeresini vermeye başladı Ocak 2023’de birinci el konutlarda kullanılmak üzere kamu bankaları vasıtasıyla başlatılan ‘Yeni Evim Kampanyası kapsamındaki düşük faizli ve uzun vadeli konut kredileri, birinci el satış rakamını yılın en yüksek seviyesi olan 34 bin 413’e taşıdı. Devletin ihtiyaç sahiplerinin konut edinimini kolaylaştırmak ve konut üretimini desteklemek amacıyla dolaylı olarak sağladığı uygun krediler, sektöre umut verdi.

Birinci el konut satışlarındaki artışı oldukça sevindirici buluna Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Umut Durbakayım, “Uzun bir aradan sonra birinci el konut satışı artış gösterirken ikinci el konut satışı geriledi. Aynı zamanda birinci el satışları bu yılın en yüksek aylık satış seviyesine yükseldi. Aynı satış grafiği ipotekli satışlarda da kendini gösterdi. Yılın en yüksek satış seviyesine yükselen ipotekli satışlar, düşüş eğilimi gösteren toplam satışların aksine bir trend yakaladı. Dolayısıyla uzun zaman sonra ilk el satışlarında yaşanan müspet artış her iki hedefine de ulaştı. Kamu bankalarının desteği ile verilen krediler, konuta erişilebilirlik oranını yükseltti. Aynı zamanda inşaat firmalarının konut üretimi için ihtiyaç duyduğu finansmanın sağlanmasına katkıda bulundu. Söz konusu artın bir önemli yansıması ise istihdam ve konut arzının artışı için sağlam zemin hazırladı” yorumunu yaptı.

Yeni Evim Kampanyasındaki ‘gelir’ ve ‘fiyat sınırı’ kısıtları nedeniyle konut talebinin yarısından daha azının karşılandığına dikkat çeken Umut Durbakayım, sektördeki üretimin devamlılığı ve için birinci el konut satışlarındaki desteğin de devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Seçim sonrası piyasalardaki belirsizlik bulutunun dağılmaya başladığına da dikkat çeken Umut Durbakayım, dövizdeki yüksek artış beklentisinin kırılmasına bağlı olarak atıl tasarruflarında konut sektörüne yöneleceğini ifade etti. Dövizdeki kontrollü artışın konut fiyatlarına yansıyacağı hatırlatmasını yapan Umut Durbakayım, ancak ekonomi yönetiminin alacağı faiz kararlarının bu artışa set çekeceğini ve konuta rağbeti tekrar artıracağını kaydetti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum