Yeni Havalimanı Projesinin Temeli Atılıyor

06 Haziran 2014
PAYLAŞ
Yeni Havalimanı Projesinin Temeli Atılıyor

Dünyanın en büyük havalimanı olacak projenin temeli yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak.

İsmini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceği, İstanbul'a yapılacak olan üçüncü havalimanı olma özelliği taşıyan proje için çalışmalar yarın başlıyor. Maliyeti 10 milyar 247 milyon euro olarak açıklanan havalimanı projesi yaklaşık 79 milyon metrekarelik alana kurulacak. Projenin 2018'de tamamlanması bekleniyor.

ÇALIŞMALAR 7/24 SÜRECEK

İnşaat çalışmalarının 24 saat esasına göre yapılacağı yeni havalimanının ismi şimdilik İstanbul Grand Airport (Büyük Havalimanı) olarak geçiyor.

ATATÜRK HAVALİMANI KAPATILACAK

Öte yandan üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte 2021 yılında Atatürk Havalimanı'nın kapatılması da planlanıyor.

150 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Havalimanı inşaatı sona erdiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

AVRUPA'NIN ULAŞIM MERKEZİ

Türkiye, projenin tamamlanmasıyla , Avrupa'nın en önemli ulaşım merkezi olacak. Tamamlanacak olan havalimanına ulaşım ise eş zamanlı projelerle sorun olmaktan çıkarılacak. Bölgeye ulaşım, metro hatları ve duble yollarla kolaylaşacak. 2018'e kadar projeyle birlikte tamamlanacak olan metro bağlantısı, Kuzey Marmara Otoyolu ve hızlı tren projeleri ile birlikte havalimanına ulaşım kolaylaşacak.

150 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

150 bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan havalimanının ilk etabı 2016'da tamamlanacak. Proje, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, metro hatları, Yüksek Hızlı Trenlerle entegre olacak.


"Yeni Havalimanı Projesinin Temeli Atılıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap