Yeni imar kanunu resmen yürürlüğe girdi

İmar Kanunu'nda değişiklik teklifi TBMM'de kabul edildi. Peki, neler değişecek?

17 January 2020
Yeni imar kanunu resmen yürürlüğe girdi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi; TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Şehirleşmede yeni stratejilerin uygulanacağı ve kaçak yapılaşmayla mücadelede önemli adımlar atılmasını sağlayacak bu kanun değişikliği ile aynı zamanda arsa düzenleme sisteminde de değişikliğe gidildi.

AA'nın aktardığı habere göre, gecekondu sorununu ortadan kaldırma adına yeni imar planında adımlar atıldı. Buna göre, gecekondu bölgelerinde yetki belediyelerden alınarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) verilecek.

BİNALARA KAT SINIRLAMASI

Yeni imar planında dikkat çeken en önemli yeniliklerin başında bina yüksekliklerinin serbest olarak belirlenemeyeceği geliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir süre önce yatay yapılaşmayla ilgili çalışmalara başlamış ancak bu çalışmalar kanuni olarak zorunluluk barındırmıyordu. Yeni imar planı sonrası çok katlı binalar yerine yatay mimarili binalar şehirlerde yer bulacak. Böylelikle akıllı şehirlerin kurulumu kolaylaşacak.

KAÇAK YAPI SAHİPLERİNE CEZA

Yeni imar planında kaçak yapılaşmayla mücadele adına önemli adımlar atıldı. Kaçak olduğu tespit edilen yapıların mülk sahipleri tarafından yıkılarak uygun hale getirilmesi talep edilecek. Bu talebi karşılamayanlara önce uyarı cezası, sonrasında ise para cezası veya hapis cezası verilecek. Öte yandan inşaat durumundaki binalarda yüklenici firma yıkım kararını yerine getirmezse yetki belediyeye geçecek.

Bir süre önce gündeme gelen kaçak yapılarda tapuya şerh işlenmesi durum resmen hayata geçirildi. Böylelikle kaçak yapıların satışı da engellenecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum