Yeni Konut Yasası İle Tüketiciler Güvende

16 Mart 2016
PAYLAŞ
Yeni Konut Yasası İle Tüketiciler Güvende

Yeni konut yasasıyla beraber tüketicilerin mağdur olmaması için yeni düzenlemeler getirildi. Bina tamamlama sigortası ve yapı ruhsatı olmadan sözleşme yapılamazken, konut alıcısı aldığı konuttan 14 gün içinde cayabiliyor...

Daha önce ruhsatsız ve sigortasız satış yapan müteahhitlere yeni konut yasası ile beraber yapı ruhsatı ve bina tamamlama sigortası zorunlu hale getirildi. Bu sayede sözleşme imzalayan tüketiciler, belli miktar ödeme yaptıktan sonra müteahhidin ölmesi ya da ortadan kaybolması durumunda bina tamamlama sigortasından faydalanabiliyor ve mağduriyet yaşamamış oluyor.

Eski yasada maketten satışa özel bir düzenleme yoktu. Makette taahhüt edilen konutlar ile teslim edilen konutlar farklılık olabiliyordu. Yeni düzenleme ise ön ödemeli konut satışı adı altında bir başlık kondu. Başlık altında tüketicilerin sahip olduğu haklar açıkça belirtilirken, bir sözleşme yapılıyor ve bu sözleşme öncesinde tüketicilere ön bilgi formu verilip, en az 1 gün tüketicinin bu bilgi formu üzerinden düşünerek sözleşmeyi imzalaması sağlanıyor. Yapı ruhsatı alınmadan artık herhangi bir satış ve sözleşme yapılamıyor. Yapı ruhsatı alınmadan yapılan sözleşmelerin yasal bir değeri olmuyor.

Yeni konut yasasında tüketicilere getirilen en önemli haklardan biri de cayma hakkı. Tüketici 14 gün içerinde hiçbir gerekçe göstermeden, hiçbir yükümlülük altına girmeden taşınabilir şartlar kendisine ağır geliyorsa ya da istemediği bir sözleşme ise cayabiliyor. Fakat bu 14 gün içindeki cayma hakkı koşulsuz, şartsız ve külfetsiz değil. Külfeti yüzde 2’ye kadar, o da sözleşmede yazılmışsa müteahhit tüketiciden bir bedel alabilir. Diğer taraftan tüketicinin ölmesi, yaralanması, iş yapamaz hale gelmesi yani para kazanmaktan yoksun kalması durumlarında da herhangi bir cezai müeyyide olmadan tüketiciler cayma hakkına sahip olabiliyorlar.


"Yeni Konut Yasası İle Tüketiciler Güvende" haberine ait yorum yok

Yorum Yap