• Emlak Haberleri
  • "Yeni otopark yönetmeliğiyle bina maliyetleri düşebilir"

"Yeni otopark yönetmeliğiyle bina maliyetleri düşebilir"

Yeni otopark yönetmeliği, sektörde olumlu karşılandı.

26 March 2021
"Yeni otopark yönetmeliğiyle bina maliyetleri düşebilir" Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dün Resmi Gazete'de taslağı yayımlanan yeni otopark yönetmeliği, 31 Mart'tan itibaren geçerli olacak. Sektör temsilcilerinin de görüşleri alınarak düzenlenen yönetmelik, sektörde olumlu şekilde karşılandı.

Yeni otopark yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, önümüzdeki dönemde yönetmeliğin konut fiyatlarını düşürecek şekilde geliştirilebileceğini dile getirdi.

LÜKS DONATILAR YERİNE OTOPARK ALANI

Yeni yönetmelik ile konut maliyetini artıran sauna, hamam vs. gibi lüks donatılardan kaçınılacağını ve bunların yerine otoparkların alacağını belirten İNDER Başkanı Durbakayım, "Yeni yönetmelikle birlikte özellikle mevcut yerleşim birimlerinde gerçekleşecek kentsel dönüşümlerin sosyal donatı içeriklerinin tekrar elden geçirileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Konut projelerinin üretim maliyetleri içinde yeraltına yapılan kapalı otoparkların büyük bir paya sahip olduğunu belirten Durbakayım, "Kapalı otopark yapımında ortaya çıkan maliyet doğal olarak konut fiyatlarına yansıtılmaktadır. Ancak bu maliyet yansıması, her dairenin büyüklüğü ile bire bir orantılıdır. Dolayısıyla bir otopark tahsis edilen daire ile 2 otopark tahsis edilen daireye yansıyan otopark maliyeti farklıdır" ifadelerini kullandı.

"OTOPARK SATIN ALMA UYGULAMASI ÜLKEMİZDE DE OLABİLİR"

Bazı ülkelerde uygulanan otopark satın alma veya kiralama uygulamasından bahseden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bu ülkelerde gerçekleştirilen projelerde otoparkların dairelerden ayrı olarak satıldığını, otopark ihtiyacı olanların mevcuttaki otoparkları ayrıca satın alabildiğini veya kiralayabildiği bilgisini aktardı.

Bu tip uygulamalarla otopark maliyetinden arındırılmış konut fiyatlarının daha ulaşılabilir seviyeye gerilediğine dikkat çeken Durbakayım, zamanla ülkemizde de benzer uygulamanın hayata geçirilebileceği düşüncesi paylaştı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum