Yerli Enerji Üretene Devletten Destek

Enerji Bakanlığı, yeninebilir enerji yatırımı yapana Çed’i ve tüm izinleri hazır sahada 30 yıllık üretim lisansı vermeye hazırlanıyor...

12 Temmuz 2016
Yerli Enerji Üretene Devletten Destek Enerji Bakanlığı, yeninebilir enerji yatırımı yapana Çed’i ve tüm izinleri hazır sahada 30 yıllık üretim lisansı vermeye hazırlanıyor...

Enerji Bakanlığı, rüzgâr ve güneş başta olmak üzere yenilenebilir enerjideki büyük ölçekli sahalara hızla yatırım yapılması için yeni bir model uygulayacak. Bu modelle yatırımcılara, ileri teknoloji içeren aksamların yurtiçinde üretilmesi ya da temin edilmesi karşılığında yenilenebilir enerji sahaları devredilecek.

Buna göre yenilebilir enerji yatırımları için kullanılacak sahalara yönelik açılacak ihalede devlete satılacak elektrik fiyatı yarıştırılacak.

İhalede, en düşük fiyatı teklif eden firmaya, öncelikle ön lisans verilecek. Şirket, elektrik üretim ekipmanlarının yerli olması için üniversitelerle çalışacak, fabrika kuracak ve yerli malı belgesini hazırlayacak. Şirkete, yerli üretimini belgelemesinin ardından ÇED’i ve tüm izinleri hazır sahada 30 yıllık üretim lisansı verilecek.

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, ülke genelinde bazı sahalar, yenilenebilir enerji alanı olarak belirlenecek. Bu sahalar; kaynak türü, potansiyeli ve birim elektrik üretim maliyetlerine göre derecelendirilecek. Bu sahaların fizibilitesi, çevresel etki değerlendirme ve kamulaştırma işlemleri, jeolojik ve jeoteknik etütleri, ulaşım ve elektrik iletim altyapısı bakanlık tarafından hazırlanacak.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

One Direction ​grubundaki , 24 yaşındaki ​yeni  baba ​olan ​ Louis Tomlinson, bebeği ve bebeğin anne

11 Temmuz 2017


Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Sektör Raporu' açıklandı.

09 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat