Yeşil Havalimanı Projesi Yaygınlaşmaya Başladı

12 Haziran 2014
PAYLAŞ
Yeşil Havalimanı Projesi Yaygınlaşmaya Başladı

Üçüncü Havalimanı'nın da gündemde olduğu bugünlerde havalimanları için yeşil havalimanı projesi yaygınlaşmaya başladı.

Yenilenebilir enerji kaynakları için de gerekli olan yeşil havalimanları için yeni şehirler de sıraya girdi. Malatya, Samsun ve Konya havalimanları "Yeşil Kuruluş" sertifikası aldı.

ÜÇ HAVALİMANINA YEŞİL KURULUŞ SERTİFİKASI

Yeşil Havaalanı Projesi 'Green Company' kapsamında DHMİ'nin işletimindeki Malatya, Samsun Çarşamba ve Konya havalimanları yeşil kuruluş sertifikası aldı.

SON 6 AYDA 16 HAVALİMANI YEŞİL KURULUŞ SERTİFİKASI

DHMİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından başlatılan Yeşil Havaalanı (Green Airport) Projesi kapsamında, işletiminde bulunan 47 havalimanında çalışmalar yürüten DHMİ, proje kapsamında çalışmalarını tamamlayan havalimanları için SHGM'ye müracaatlarını sürdürüyor. Son yapılan müracaat ve değerlendirmeler kapsamında, gerekli koşulları yerine getiren Malatya, Samsun ve Konya Havalimanları "Yeşil Kuruluş" unvanı almaya hak kazandı. Belge almaya hak kazanan 3 havalimanıyla birlikte, son 6 ayda DHMİ işletimindeki 16 havalimanı "Yeşil Kuruluş" belgesine sahip oldu.

YÜZDE 20 İNDİRİM HAKKI

Bu sertifika ile havalimanları SHGM tarafından belirlenmiş logoyu kullanma hakkına sahip oldu. Ayrıca havalimanına SHGM'ye ödenecek yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde yüzde 20 indirim hakkı tanındı. Yeşil Kuruluş olmak için gerekli olan koşulları yerine getiren havalimanları, çevreye ve insan sağlığına daha uygun hizmet standardına ulaştı.


"Yeşil Havalimanı Projesi Yaygınlaşmaya Başladı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap