‘Yeşil Konut’ Yapımı Hız Kazandı

Yapı üretiminin katlanarak hızlandığı şu günlerde müteahhitler tüketiciye daha rahat yaşam alanları yaratabilmek adına 'yeşil konut' yapımını tercih ediyor.

01 Ağustos 2014
‘Yeşil Konut’ Yapımı Hız Kazandı

Yapı üretiminin katlanarak hızlandığı şu günlerde müteahhitler tüketiciye daha rahat yaşam alanları yaratabilmek adına 'yeşil konut' yapımını tercih ediyor.

İnşaat müteahhitleri, tüketiciye rahat yaşam alanları sunabilmek için geri dönüşüm sistemleriyle donatılan 'yeşil konut'lara yöneldi.

Bu projeyle bahçe sulamasında, şebeke suyu yerine atık suyun geri dönüşümü sağlanarak tasarruf sağlanıyor. 'Çevre dostu' olarak nitelendirilen konutlar, bina içerisinde ve ortak alanlarda kullanılan LED aydınlatma sitemi ile enerji tasarrufuna da olanak sağlıyor. Binaların, temelindeki raylı sistem sayesinde 9 şiddetindeki depreme bile dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Denizli İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Fehmi Demirten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, su ve enerji tasarrufu sağlayan konutlara, Türkiye'de her geçen gün ilginin artığını söyledi.

HALK ALIŞIK DEĞİL

Son dönemde başta istanbul olmak üzere, bazı büyükşehirlerde uygulamaya konulan 'yeşil konut' projesine halkın pek alışkın olmadığını dile getiren Demirten, Denizli'de ise ilk çevre dostu binaların yapımına başlanıldığını ifade etti.

DAHA RAHAT YAŞAM ALANLARI

11 bin metrekare alana inşa edilen 4 bloklu sitenin 128 daireden oluştuğunu anlatan Demirten, 4 oda 1 salondan oluşan dairelerin 300 bin liradan satışa sunulduğunu kaydetti. Demirten, inşaat müteahhitlerinin, Türkiye genelinde vatandaşlara farklı proje sunmalarındaki hedeflerinin, doğrudan müşteri çekmek veya para kazanmak yerine daha rahat yaşam alanlarının olduğu projeler ürettiklerini kaydetti.

'5 YILDAN DAHA AZ ZAMANDA TELAFİ EDİLİYOR'

Demirten, "yeşil konut"ların diğerlerine göre yüzde 10-20 arasında fiyat farkı olduğunu ifade ederek, "Bu binaların yerden ısıtmalı olduğu için ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor. Yakıt anlamında bakıldığında yakıta verilen ücret 5 yıldan daha az bir zamanda telafi ediyor" dedi.

ENERJİ TASARRUFU

Binaların taşıyıcı sistem sayesinde 9 şiddetinde depreme dayanıklı olduğunu vurgulayan Demirten, bina içerisinde ve ortak alanlarda kullanılan LED aydınlatma sistemiyle enerji tasarrufu sağladığını kaydetti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.