Yetki belgeli emlakçı sorgulaması nereden yapılır?

1 Ocak ile birlikte emlakçılıkta yetki belgesi önemli hale geldi.

09 January 2021
Yetki belgeli emlakçı sorgulaması nereden yapılır? Emlakçılıkta önemli değişikliklere yol açan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik ile yetki belgesine sahip olmayanların emlakçılık faaliyetinde bulunması yasaklandı. Öte yandan kayıt dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi adına bir emlakçının yetki belgesinin olup olmadığı sorgulanabilir hale getirildi.

Emlakçının yetki belgesine sahip olup olmadığı Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden sorgulanabilir. Bu sistem üzerinden yetki belgesine sahip olmayan ancak emlakçılık faaliyetleri yürütülenler şikayet de edilebiliyor.

SORGULAMA VE İHBAR EKRANI AÇILDI

Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, bu sistem üzerinden emlak işletmelerinin yetki belgelerinin sorgulanabildiğini belirterek, "Bunun yanı sıra yetki belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişilerin ihbar edilmesi amacı ile ihbar hattı sistemi devreye alındı. Tüketiciler ve yetki belgeli emlak işletmeleri bu sistemi kullanarak ihbar bildiriminde bulunabilirler" şeklinde konuştu.

Sistem üzerinden gelecek şikayetlerin Ticaret İl Müdürlükleri tarafından incelemeye alınacağını belirten Akdoğan, "Tüketicilere tavsiyemiz yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ile çalışmamaları. Çünkü yetki belgesi sahibi olan işletmelerin tüketicilere ve Bakanlığa karşı yükümlülükleri var" diye konuştu.

İLAN SİTELERİNE UYARI

Yetki belgesi olmaması rağmen üye yapmaya ve ilan girişine izin veren portallarına yönelik olarak yaptırımlar isteyeceklerinden bahseden TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Bizler Bakanımızın ifade ettiği ve yönetmelikte geçen yetki belgesi olmayan işletmelerinin ilan verememesini istiyoruz. Lakin bu konuda ayak sürten, ilan girişlerine hatta üyeliklere farklı şekilde izin veren portallara yaptırımlar getirilmesi için tüm gücümüzle mücadeleye edeceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum