Yetki belgesi olmayan emlakçılara denetimler başladı

Mersin'de emlakçılara yönelik denetim yapıldı.

11 April 2021
Yetki belgesi olmayan emlakçılara denetimler başladı 31 Mart gününden sonra henüz yetki belgesine sahip olamamış emlak işletmelerinin faaliyet yapmaları kısıtlandı. Türkiye genelinde 30 bini aşkın emlak işletmenin yetki belgesine sahip olduğu belirtildi.

Sabah'ta yer alan habere göre, Mersin İl Ticaret Müdürlüğü tarafından şehirde emlakçılara yönelik denetimler yapıldı.

Mersin ve çevresinde Mersin Emlakçılar Odası ve Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile beraber yürütülen denetime, Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat sahibi olduğu iş yerinden başlandı.

"BELGEYE SAHİP OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK"

Denetimler hakkında konuşan Mersin İl Ticaret Müdürü H.Akif Yıldız, 31 Mart itibarıyla yetki belgesi olmayan emlakçılara yönelik denetimlerin artacağını ve bu denetimler sonucunda yaptırımların çoğalacağını ifade etti.

Yetki belgesi olmayan emlak ofislerinin kapanmasına kadar gidileceğini belirten Yıldız, bundan sonra Tüm Türkiye'de Ticaret Bakanlığı'nın hazırlayacağı tek tip sözleşmelerin kullanılacağını ve bu sözleşmelerin meslek odaları ve derneklerinden temin edileceğini de dile getirdi.

"DENETİMLER ARTACAK"

Mersin Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Canpolat ise denetimlerin artacağının altını çizerek, "Denetimlerimiz bundan sonra daha sık olacak, Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile işbirliği içinde Mersin ve ilçelerinde denetimlerimiz durmaksızın devam edecektir" diye konuştu.

Emlak işletmelerinin iki defa şikayet edilmesi ve bunların belgelerle ispatlanması durumunda belgelerinin 1 yıl süreyle iptal edileceğini, bu süre zarfında mesleklerini icra edemeyeceklerini belirten Canpolat, "Mersin'de Emlakçılar Odası ve Mersin İl Ticaret Müdürlüğü ile yürütülen denetimlerde, birçok emlakçı denetlenerek, gerekli eksiklerin giderilmesi için 'Uyarı Belgesi' tutanakları düzenlendi. Bundan sonrada denetimler aralıksız sürecek" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum