• Emlak Haberleri
  • Yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları rekor kırdı

Yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları rekor kırdı

Düşük faiz etkisiyle tüm zamanların çeyrek bazlı en yüksek konut satış rakamına ulaşıldı.

09 December 2020
Yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları rekor kırdı Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından dünya ve Türkiye ekonomisinden, temel makroekonomik göstergelere, sektör içi üretim rakamlarından, çeşitli istatistiklere kadar birçok bilginin yer aldığı 'GYODER Gösterge' raporu kamuoyu ile paylaşıldı.

Gayrimenkul sektörüne ışık tutan söz konusu raporda, Türkiye'deki gayrimenkul sektörünün 2020 yılı üçüncü çeyrek rakamlarına da yer verildi. Bu dönemde (Temmuz, Ağustos, Eylül) Türkiye genelindeki konut satışlarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49'luk artış göstererek 536 bin 509 adet olduğu belirtildi. Elde edilen bu sayı, çeyrek bazda en yüksek seviyeye ulaştı.

Haziran ayı başında kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan düşük faizli konut kredisi kampanyasının Temmuz ve Ağustos aylarında konut satışlarını olumlu etkilediği belirtildi.

"PANDEMİ SEKTÖRDE DEĞİŞİKLİKLERE YOL AÇTI"

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, sektörün istikrarlı ve dinamik yapısı devam ettikçe eğilimin büyüme yönünde olacağını belirterek, "Pandemi nedeniyle gayrimenkul sektöründe ihtiyaç ve tüketim eğilimi değişti. Artık bina yapısından mimariye, kullanılan temel malzemeden çevreye duyarlılığa kadar pek çok unsurda, bu değişim gözetilerek yatırım kararı alınması gerekiyor. Gayrimenkul sektörü yaşanan değişime uyum sağlayarak gelişmeye ve büyümeye devam edecek" şeklinde konuştu.

Pandemi döneminin deneyim tasarımının önemini ortaya çıkardığından bahseden Kalyoncu, "Yani deneyim üzerine düşünülmesi, mekanların kullanıcı deneyimine en uygun şekilde tasarlanmış yapılar olması önemli hale geldi. Yapılan her bir projenin çevresel etkileri itibarıyla şehre bir iz bıraktığı bilincinin yüklediği sorumluluk duygusu, gayrimenkul sektörünün kazandığı yeni bakış açıları oldu. Gayrimenkul sektörü aynı zamanda yapı endüstrisinde yerlileşmeyi öğrendi ve yerli ürünün her ülkenin kendi içine kapandığı pandemi döneminde ne kadar önemli olduğunu fark etti. Gayrimenkul sektörünün öngörülebilir bir şekilde belli bir eğilimde büyümesi hem ekonominin geneli hem de sektör için hayatiyet arz ediyor. Bu bağlamda hızlı bir değişimin yaşandığı sektörde, finansal kaynak kullanımlarının farklılaşması daha da önemli hale geldi. GYODER olarak, dünya ve ülkemizde yaşanan son gelişmeleri, değişimleri takip ederek sektöre öncülük edecek adımlar atmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum