Yüksek Binalara Siluet Ayarı

14 Ocak 2016
PAYLAŞ
Yüksek Binalara Siluet Ayarı

Şehirlerin siluetlerini bozduğuna yönelik sıkça tartışmalara konu olan yüksek katlı binalara siluet ve estetik kriteri getiriliyor...

Yüksek binalar diğer bir tabirle gökdelenler, kentlerin siluetlerini bozduklarından dolayı sıkça tartışmalara sebep oldu. Yatay yapılaşmayı teşvik etmeye çalışan hükümet, yüksek katlı binalara siluet ve estetik ayarı getiriyor. Bir yandan kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut yüksek binalarda hasar tespiti yapıp sağlamlaştırılması ve yeni hayata geçirileceklerin ise şehir estetiğine uygun ve daha sağlam yapılması için çalışmalara başladı.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yeni yapılacak gökdelenler için yönetmelik çıkaracak. Yönetmelikle beraber gökdelenlerin şehrin tarihi dokusuna uygun olmasına dikkat edilecek. Deprem riski taşıyan bölgelerde hayata geçirilecek olan gökdelenlerin ise inşaatında kullanılan beton ve çelik kalitesi yükseltilecek.

Aralık ayında konuyla ilgili, sektör temsilcileri ve bakanlık yetkilileri Boğaziçi Üniversitesi’nde bir toplantı yaptı. Toplantıda konut, avm, ofis gibi birimleri içinde barındıran karma konsepteki 200 metrenin üzerinde inşa edilen yapıların tasarımı kadar, doğal afetler durumunda yapılması gerekenlere de dikkat çekildi.


"Yüksek Binalara Siluet Ayarı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap