Yüksek faizi konut firmaları indirecek

Konut kredisinde faiz indirimine giden pek çok banka, Temmuz itibariyle faizleri yeniden yükseltme kararı aldı. Konut üreticileri, bu durumun olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışma başlattı.

03 July 2018
Yüksek faizi konut firmaları indirecek Yaklaşık iki ay önce başlatılan konutta seferberlik kampanyası, Haziran sonu itibariyle bitti. Konut satışlarını harekete geçirmek için kamu bankaları öncülüğünde başlatılan faiz indirimi kampanyası da onunla birlikte sonra erdi. Son günlerde pek çok banka konut kredisindeki faiz oranlarını yükseltme kararı aldı. Bir hafta önce 0.98 seviyelerinde bulunan konut kredisi faiz oranlarının, şu anda yüzde 1.25 ila 2.09 rakamları arasında değiştiği ifade ediliyor.

Bu durumun ortaya çıkardığı olumsuz havanın etkilerini en aza indirmeyi hedefleyen pek çok konut girişimcisi, çeşitli bankalarla özel anlaşmalar yaparak, konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.10 ila 1.15 arasında tutmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, Konut üreticilerinin, bu süreçte çeşitli çalışmalar yaptığını ve faiz oranlarındaki yükselişin ortaya çıkardığı olumsuz havanın kısa sürede kırılacağını belirtti. Elmas, indirim kampanyalarını kaçıran konut alıcıları için, özel olarak çeşitli bankalarla anlaşma yoluna gittiklerini ve faizleri düşük bir seviyede tutarak, konuttaki hareketliliği devam ettirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Kampanya sürecinde yaklaşık 40 bin konutun satıldığını söyleyen Elmas, henüz hiçbir şey için geç olmadığını, şuan hala bazı şirketlerin 60 aya kadar 0 faizle ödeme imkanları sunduğunu sözlerine ekledi.

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ise yaptığı açıklamada, konut üreticileri olarak konut alıcılarına destek vermeye devam edeceklerini ve yaptıkları çalışmalarla konut sektöründeki avantajlı dönemi sürdürmeyi hedeflediklerini ifade etti. İnşaattaki maliyet artışının henüz fiyatlara yansımadığını belirten Yetgin, konut satın almak isteyenlerin ellerini çabuk tutması gerektiğini, zira yeni dönemde bu tür faktörlerin de fiyatlara yansıyacağını söyledi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise, faizlerin arttığı bu dönemde, konut alıcılarının yanında duracaklarını belirterek, bazı bankalarla yaptıkları anlaşmalar neticesinde konut kredisindeki faiz oranını Kurban Bayramı’na kadar yüzde 0.98’e sabitlediklerini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum