Yurt Yatırımları Konuttan Daha Fazla Kazandırıyor

Avrupa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray'a göre; yurt yatırımı, konut yatırımına göre 2 kat daha hızlı kendini amorti ediyor.

30 Temmuz 2015
Yurt Yatırımları Konuttan Daha Fazla Kazandırıyor

Avrupa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray'a göre; yurt yatırımı, konut yatırımına göre 2 kat daha hızlı kendini amorti ediyor.

Sayıları her geçen gün artan üniversiteler, yurt ihtiyacını da ortaya çıkarıyor. Yurt yatırımları da konut yatırımlarından daha çok kazandırıyor.

Öğrenci yurtlarında doğru konum tercih edildiğinde 100 ayda kendini amorti eden bir yatırım olduğu ifade edildi.

Yurt sektörünün yatırımcı için karlı olduğu vurgusunu yapan Avrupa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ediz Giray sözlerini şöyle sürdürdü :

"Konutta 200 ayda kirası amorti ediyorsa bu çok iyi bir yatırım olarak görülüyor. Yurt doğru lokasyonu tespit ettiğinizde 100 ayda kendini amorti eden bir yatırım" ifadelerini kullandı. Sektörde işletmeciliğin büyük öneme sahip olduğunu anlatan Giray, ilerleyen süreçte yurtların otelcilik sistemiyle işletileceğini belirterek, şunları anlattı: "Yani yurt sektöründe de tıpkı otellerde olduğu gibi işletme markaları çıkacak. Biz de uzun vadede doğru yatırımlar olduğu sürece işletmecilik de yapmayı planlıyoruz"

80 BİN ÖĞRENCİNİN YURT İHTİYACI VAR

Yurt sektörünün istatistik bilgilerine bakıldığında şu sonuçlar ortaya çıkıyor :

- Türkiye'de 3 milyon yüksek öğretim öğrencisi bulunurken, devlet yurtlarında 307 bin, 62 bin 408'i üniversitenin yurtları ve özelde 220 bin öğrenci kalıyor.

- 2013-14 döneminde yüksek öğretimde yurt kapasitesi 589 bine ulaştı.

- 163 yeni yurt inşaatı devam ediyor. Ancak, YurtKur'a bağlı yurtlarda öğrencilerin yerleşebilecekleri 94 bin 708 yatak varken, başvuran öğrenci sayısı 368 bin 101. Sırada bekleyen 80 bin civarında da öğrenci bulunuyor.

- Yurtların yüzde 74'ü kız ve erkek yurtları olarak ayrı- düzenlenmişken, yüzde 26'sı karma yurt statüsünde.

- YÖK'e göre bu yıl üniversitelerin birinci sınıflarına yerleşebilecek öğrencisi sayısı 810 bin civarında olacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.