• Emlak Haberleri
  • Zorunlu enerji verimliliği etüt raporu için son günler

Zorunlu enerji verimliliği etüt raporu için son günler

Enerji verimliliği etüt raporunun olmaması durumunda 170 bin TL'ye kadar idari para cezası uygulanıyor.

18 December 2020
Zorunlu enerji verimliliği etüt raporu için son günler Endüstriyel işletmeler, okul, hastane, alışveriş merkezleri ve otel gibi ticari hizmet binaları ve kamu binaları için alımı zorunlu olan enerji verimliliği etüt raporlarının tamamlanarak teslim edilmesi için tanınan süre 31 Aralık 2020'de sona eriyor. Raporun bulunmaması durumunda 30 bin TL ile 170 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan RoyalCert Enerji'nin Genel Müdürü Serdar Aslan, "Enerji verimliliğinin bir zorunluluktan öte sorumluluk olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Enerji verimliliği hem ülkemizin cari açığının kapanması için çok önemli hem de tüketicinin cebini direkt ilgilendiriyor" diye konuştu.

HANGİ BİNALARI KAPSIYOR?

Binalarda enerji verimliliği potansiyelinin gerçekleştirilmesi için gereken çalışma ve çözümleri içeren enerji verimliliği etüt raporu, yıllık enerji tüketimi 500 ton eşdeğeri petrol (TEP) veya inşaat alanı 20 bin metrekarenin üzerinde olan okul, hastane, alışveriş merkezi ve otel gibi ticari binaların yanı sıra yıllık enerji tüketimi 250 TEP üzeri olan kamu binalar için de zorunlu durumda bulunuyor. Bu binaların enerji verimliliği etüt raporlarını hazırlayarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na sunmaları gerekiyor. Ayrıca yıllık enerji tüketimi 5 bin TEP üzerinde olan endüstriyel işletmeler de bu kapsamda yer alıyor.

Yapılan bilgilendirmeye göre, ticari hizmet ve kamu binalarının 7 yılda bir, endüstriyel işletmelerin ise 4 yılda bir raporlarını güncellemesi gerekiyor. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenen raporlarda işletme ve binalar için enerji verimliliğine yönelik çözümler sunuluyor.

31 ARALIK SON GÜN

Kapsam dahilinde olan işletme ve binaların enerji verimliliği etüt raporlarını tamamlayarak teslim etmesi için tanınan süre 31 Aralık’ta sona eriyor. Bu tarihten sonra yapılacak denetimlerde enerji verimliliği etüt raporu bulunmayan işletme ve binalara 15 gün ek süre tanınacak. Bu süre zarfında da raporlarını hazırlamayanlara 30 bin TL ile 170 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak.

"YÜZDE 40 TASARRUF SAĞLANABİLİR"

Yetkili danışmanlık şirketi RoyalCert Enerji Genel Müdürü Serdar Aslan, enerji verimliliği etüt raporlarının hazırlanması için gereken maliyetlerin işletme ve binaya göre değişkenlik gösterebileceğini ifade etti.

Yapılacak enerji verimliliği çalışmaları sonucunda işletme ve kuruluşların mevcut tüketiminin yüzde 40'ına kadar tasarruf edilebildiğini belirten Aslan, bu oranın giderlerin azaltılması açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

İşletmelerin enerji verimliliği için hayata geçireceği projelerle verimlilik artırıcı proje teşviklerinden de yararlanabileceğini belirten Aslan, "Bu projelerin sonuçları ölçülüyor ve hedeflenen tasarruf sağlanmışsa, yatırım bedelinin yüzde 30’u işletmeye hibe olarak veriliyor. Enerji verimliliğinin bir zorunluluktan öte sorumluluk olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Enerji verimliliği hem ülkemizin cari açığının kapanması için çok önemli hem de tüketicinin cebini direkt ilgilendiriyor. Enerji verimliliği etüt raporlarının hazırlanması yaklaşık 2 hafta sürüyor. İşletme ve kuruluşların enerji verimliliğini öncelik olarak belirlemesi ve buna göre faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Binalar iin zorunlu enerji verimlilii ett raporunda son 2 ay


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum