12 Adımda Kentsel Dönüşüm

Emlak ve gayrimenkul sektörünün başlıca gündem konusu olan 'kentsel dönüşüm' sürecini 12 adımda tamamlamak mümkün...

04 Ağustos 2014
12 Adımda Kentsel Dönüşüm

Emlak ve gayrimenkul sektörünün başlıca gündem konusu olan 'kentsel dönüşüm' sürecini 12 adımda tamamlamak mümkün...

Hazırlayan: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Ülkemizi yeni bir deprem vurmadan binanızın deprem risk analizini yaptırmakta fayda var. Bakanlık onaylı bir kentsel dönüşüm firmasına deprem risk raporu için sadece bir dilekçe ve tapu ile başvurabilirsiniz. Çıkan raporda binanız için risk tespit edilirse geçtiğimiz aylarda çıkan kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde uygun faizli kredi imkanlarından ve kira yardımından yararlanarak binanızı yeniden inşa ettirebilirsiniz.

Aslında bu iş yasa kapsamında artık isteğe de bağlı kalmıyor. Riskli çıkan binalar için bakanlık devreye giriyor ve binanın yıkılıp yenilenmesi için bina sakinlerine uyarıda bulunuyor. Hiçbir şekilde ortak bir karar verilemediği durumlarda da devlet binaya el koyuyor. O nedenle öyle ya da böyle binayı yenilemek şart oluyor.

Kentsel dönüşüm yasasından yararlanabilmek için sadece bakanlık onaylı firmalardan deprem risk raporu almalısınız. Aksi takdirde yasanın sağladığı imkanlardan yararlanamazsınız.

Kentsel dönüşüm sürecinin 12 adımda nasıl tamamlandığı şöyle özetlenebilir :

1- Tapu Müdürlüğü’ ne başvurarak arşivden binanıza ait mevcut projeler temin edilir.

2- Bina Deprem Risk Raporu almak için binaya ait mevcut projeler ve tapunuz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmış kuruluşa başvuru yapılır.

3- Bakanlık onaylı kuruluş binanızda yaptığı gerekli inceleme, tespit ve çalışmalar sonucu binanız için Deprem Risk Raporunu hazırlar.

4- Hazırlanan Deprem Risk Raporu bakanlık onaylı kuruluş tarafından bağlı bulunduğunuz il Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne en geç iki gün içinde bir üst yazı ile sunulur.

5- Bakanlık; hazırlatmış olduğunuz Deprem Risk Raporunun Onayını tarafınıza resmi bir yazı ile bildirir.

6- Bakanlık Onay yazısının size tebliğinden sonra binanız yenilenmesi gerekiyor ise 60 gün içinde bina maliklerinin en az 2/3 (tapu hisse) çoğunluğu ile Bina Ortak Karar Protokolü imza altına alınır.

7- Bina Ortak Karar Protokolü bağlı bulunduğunuz İl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne bir dilekçe ile sunulur.

8- Binanızın yenilenmesi için yıkılması, yeniden inşaatı veya güçlendirmesi için Bakanlık aracılığı ile kredi olanaklarından yararlanmak için Bakanlığa talepte bulunulur.

9- Binanın yeniden yapımı sırasında ekonomik durumu iyi olmayan maliklerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği kira yardımından yaralanmaları için gerekli başvuru yapılır.

10- Binanın yeniden inşaatı veya güçlendirmesinin yapılması için tüm projeler hazırlatılır ve ilgili belediyeden ruhsat alınır.

11- Binanın yeniden inşaat ve güçlendirme uygulaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müteahhitlik Lisansı sahip şirketler ile sözleşme yapılır.

12- Yapımı tamamlanan binanız için bağlı olduğunuz Belediyeden (Depreme dayanıklı, projesine uygun yapılmış, eksiksiz Bina) iskanlı tapularınız alınır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Kentsel dönüşümün vergi avantajları neler?

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında dönüşüme giren ev ya da işyerleri

06 Ekim 2017


İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

İstanbul'a 2 yeni dev ilçe için çalışmalar başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'un 2 kıtasında 2 yeni dev bölge için çalışma ba

05 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.