1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar sürüyor

Çanakkale Boğazı'nda inşa edilecek ilk köprü olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki ayağında sondaj çalışmaları başladı.

10 Temmuz 2017
1915 Çanakkale Köprüsü'nde çalışmalar sürüyor Çanakkale Boğazı'nda inşa edilecek ilk köprü olma özelliği taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Lapseki ayağında sondaj çalışmaları başladı.

Temeli 18 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nde sondaj çalışmalarının başlandığı öğrenildi.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, ''Lapseki yakasında karadan çalışmalar başladı. Gelibolu tarafında ise karadan sondaj çalışmaları tamamlandı.'' dedi. Çanakkale'yi Marmara bölgesine taşıyacak olması bakımından oldukça önemli bir proje olduğunu hatırlatan Yılmaz, köprü için 10 milyar TL'nin üzerinde bir yatırım yapılacağını belirtti.

Temel atma töreninden sonra köprüde çalışmaların yoğunlaştığını söyleyen Yılmaz, köprünün yeri değiştiği şeklindeki söylentilere de açıklık getirdi. Söylentileri dedikodu olarak nitelendiren Yılmaz, ''Şu an yoğun bir çalışma var. Ben bizzat her gün çalışma alanına gelip, görevli arkadaşlardan bilgi alıyorum. Denizde sondaj çalışması devam ederken şimdi de Lapseki yakasında karadan çalışmalar başladı. Gelibolu tarafında ise karadan sondaj çalışmaları tamamlandı.'' şeklinde konuştu.

KAMULAŞTIRMALAR BAŞLIYOR

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz gelecek haftadan itibaren kamulaştırmanın başlayacağını bildirdi. Denizden kıyıya daha çok yanaşabilme özelliğine sahip bir geminin daha Lapseki açıklarına geleceğini ifade eden Yılmaz şunları kaydetti: '' Kıyı bölümüne yanaşabilecek bir gemi bu. Bu gemiyle sondaj çalışması yapacak. Ayrıca gelecek hafta kamulaştırmalar başlayacak. Yine bunun yanında Başbakanlığın yayınlamış olduğu genelge var. Bu genelgede köprüyle ilgili işlerin kolaylaştırılması açısından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi işlerin daha hızlı yürümesi anlamında talimatlar verildi.''

Önümüzdeki günlerde Lapseki ve Gelibolu'da şantiyelerin kurulacağını söyleyen Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, 1915 Çanakkale Köprüsü için herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirip katkı sağlayabileceğini ifade etti.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Bakan Arslan: Yüksek Hızlı Tren 2018 sonunda Haydarpaşa ve Halkalı’da olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara’dan kalkan yüksek hızlı tren ile Hay

10 Ağustos 2017


Avrasya Tüneli aydınlatma tasarımıyla ABD’den ödüle layık görüldü

Avrasya Tüneli aydınlatma tasarımıyla ABD’den ödüle layık görüldü

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez denizin altından birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, tasarımında ku

09 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat