2015 Kasım İnşaat Sektörü Analizi Açıklandı

Türkiye Müteahhitler Birliği TMB, “Sürdürülebilir Ekonomi İçin Reform İhtiyacı” başlıklı 3 aylık inşaat sektörü analizini açıkladı...

04 Kasım 2015
2015 Kasım İnşaat Sektörü Analizi Açıklandı

Türkiye Müteahhitler Birliği TMB, “Sürdürülebilir Ekonomi İçin Reform İhtiyacı” başlıklı 3 aylık inşaat sektörü analizini açıkladı...

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 3 aylık İnşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. Analizde dünya ekonomisinde risklerin ve belirsizliklerin sürekli arttığı, küresel sermayenin "eve dönüş" trendinde olduğu vurgulandı.

Türkiye ekonomisinin de yüksek finansman ihtiyacı sebebiyle kırılganlığını koruduğu belirtilen analizde "Seçimler sonrası güçlü bir tek parti hükümeti kurulması ile yeni, kapsamlı ve bütünleştirici iç politikaların bir an önce gündeme alınması gereklidir. Koşulların bunca kırılgan olduğu bir süreçte, kararlı, bağımsız ve itibarlı bir para politikası, sakinleştirici ve güven verici işlevini koruyan bir ekonomi yönetimi piyasalarca beklenmektedir. Bu bağlamda, finans çevreleri 2016 ekonomik göstergelerinin 2015 yılından daha olumlu olacağı beklentilerini dile getirmektedir." denildi.

Raporda ayrıca etkin bir ekonomik ve sosyal reform programının uygulamaya konması, sektörde hem altyapı yatırımlarının sürekliliği, hem de uluslararası finansman boyutu açısından kritik önem taşıdığına değinildi.

2015 Kasım İnşaat Sektörü Analizi'nde öne çıkan bazı noktalar şu şekilde;

Yurtdışında 9 Ayda 15.3 Milyar Dolar Değerinde Proje Üstlendi

Raporda, "2015 yılının ilk 9 ayında yurtdışında 15.3 milyar ABD Doları değerinde 92 yeni proje üstlenilmiştir. Bu dönemde üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke sırasıyla Kuveyt (%28.4), Türkmenistan (%20.0), Rusya (%15.0), Cezayir (%13.7) ve Suudi Arabistan (%6.6) olmuştur. Bu dönemde Kuveyt'te üstlenilen 4.3 milyar ABD Doları tutarındaki Kuveyt Uluslararası Havalimanı Projesi bir Türk firmasının bugüne kadar tek başına aldığı en büyük projedir." denildi.

104 Ülkede 318.6 Milyar Dolar

TMB İnşaat Sektörü Analizi'nde, "Türk müteahhitlik firmalarınca 1972’den 2015 Eylül sonuna kadar 104 ülkede üstlenilen 8626 projenin toplam bedeli 318.6 milyar ABD Doları'na ulaşmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Küçülen İnşaat Faaliyetleri Sürpriz Değil

İnşaat sektörünün son dönem performansının değerlendirildiği raporda, "Önceki iki çeyrekte gerileyen inşaat sektörü yılın ikinci çeyreğinde %2.0 oranında büyüme ile GSYH'ya sınırlı oranda katkı sağlamıştır. İkinci çeyrekteki büyümeye rağmen 2015 yılının ilk yarısında inşaat faaliyetleri %0.3 oranında küçülmüştür. Sektörel performansın son dönemde ekonomik büyümenin oldukça altında seyretmesi, sektörün ekonomideki gelişmelere çarpan etkisiyle tepki veren yapısal özelliği nedeniyle sürpriz olmamıştır." şeklinde yer verildi.

2015 Kasım İnşaat Sektörü Analizi İçin TıklayınızHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.