2015 Ocak Ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporu

Türk inşaat sektörünün son durumu hakkında detaylı verileri içeren 2015 Ocak Ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporu yayınlandı.

04 Şubat 2015
2015 Ocak Ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporu

Türk inşaat sektörünün son durumu hakkında detaylı verileri içeren 2015 Ocak Ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporu yayınlandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 2015 Ocak ayı İnşaat Sektörü Analiz Raporu’nu yayınladı. 2014 yılsonu itibariyle Türk müteahhitlerin faaliyet gösterdikleri ülke sayısı 104’e, bu ülkelerde üstlendikleri proje sayısı 7 bin 684’e, projelerin toplam tutarı ise 300.3 milyar ABD Dolarına ulaştı.

Raporda, dünyanın ekonomik performansının 2014 yılı son çeyreğinde de zayıf seyrini sürdürdüğü vurgusu yapıldı.

Gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında hem riskleri hem de fırsatları yakından izleyerek yol almakta yarar olduğu vurgulanan TMB raporunda, “Makroekonomik ve sektörel bazda değerlendirildiğinde, büyüme odaklı düşünmenin ötesinde, ekonomik istikrarı sağlayacak, kamu yatırımlarının hız kesmeden devamını mümkün kılacak ve özel sektörü yatırıma teşvik edecek ortamın yaratılması önemli olmaya devam etmektedir” denildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından 3 ayda bir hazırlanan İnşaat Sektörü Analiz Raporu yayınlandı. Dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme ve öngörülerin yer aldığı 2015 yılının ilk raporunda yine çarpıcı tespitler yer aldı.

Gündem ve beklentilerin hızla değiştiği, belirsizlik ve risk algısının arttığı bir yıla girerken” başlıklı analizde dünyanın ekonomik performansının 2014 yılı son çeyreğinde de zayıf seyrini sürdürdüğü vurgusu yapıldı.

Çin’in büyümesindeki yavaşlamaya rağmen Asya Pasifik bölgesi küresel büyümenin lideri olmaya devam ettiği belirtilen raporda, 2015’e girerken dünyanın görünümü siyasi, toplumsal ve ekonomik istikrara tehdit oluşturan risklerin biriktiği, bu durumun kaygıya ve beklentilerin bozulmasına neden olduğu şeklinde özetlenebileceği kaydedildi.

Raporda özetle şu başlıklara yer verildi:

RUSYA KRİZİ AĞIRLIĞINI KORUYOR

Rusya krizinin yurtdışı müteahhitlik hizmetlerini olumsuz etkilemeye devam etmesi olasılığı gündemdeki ağırlığını korumaktadır.

ORTADOĞU’DA ÇEKİCİ FIRSATLAR

Ortadoğu’daki istikrarsızlığın sona ermesi halinde yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin ufkunda yeni ve çekici iş fırsatlarının belirmesi yüksek bir olasılık olmakla birlikte ihtiyatın elden bırakılmamasında yarar vardır.

GELİŞEN EKONOMİLERDEKİ İHALELER

Gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan altyapı yatırımlarının, metro, demiryolu ve katma değeri yüksek otoyol projeleri ile Körfez Bölgesi’nin ve BDT ülkelerinde ihaleye çıkan enerji ve altyapı projelerinin Türk müteahhitler için çekici iş fırsatları sunmaya devam etmesi beklenmektedir.

PETROL FİYATLARINA DİKKAT

Düşen petrol fiyatlarının Körfez ülkelerinde pazarın geleceğine yönelik belirsizlikleri artırabileceğini göz önünde tutmakta yarar vardır.

YURTTA KISA VADE BELİRSİZ

Yurtiçinde yüksek enflasyon, düşük oranlı ve gerileyen iç tasarruflar, özel sektör yatırımlarındaki durgunluk, kamu yatırımlarındaki gerileme, hane halklarının tüketim eğilimindeki duraklama, konut satışlarındaki ivme kaybı ve Reel Kesim Güven Endeksi ile Tüketici Güven Endeksindeki düşüşler başta olmak üzere çeşitli makroekonomik göstergeler değerlendirildiğinde, inşaat yatırımlarının kısa vadede kayda değer ölçüde artacağı öngörülmemektedir.

SEÇİM SOSYAL YATIRIMLARI ETKİLEDİ

2015’in seçim yılı olması bütçede sabit sermaye yatırımları yerine sosyal yatırımlara ağırlık verilmesine neden olmuş görünmektedir.

FİNANSMAN TEMİNİNDE GÜÇLÜK

Büyük ölçekli inşaat yatırımlarında ve özellikle de mega projelerde kamu özel işbirliğine dayalı finansman modellerinin hayata geçirilmesi sektörü orta vadede canlandırma potansiyeline sahip olmakla birlikte bu modellerin uygulanabilmesi için gerekli finansmanın teminindeki güçlük devam etmekte ve 2015’de daha da artabileceği değerlendirilmektedir.

FED OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

ABD Merkez Bankası’nın 2015 ortalarında faiz artırımına başlamasının bu sürece olumsuz katkıda bulunabileceği göz önünde tutulmalıdır.

KONUT STOKU BÜYÜDÜ

2014’ün üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatlarında yüzölçümü itibariyle kaydedilen ve %39.2’ye ulaşan artışa karşın, konut satış rakamları gerilemeye, stok erime hızlarındaki düşüş konut stokunun büyüdüğüne, inşaat harcamalarındaki artış oranı yavaşlamaya, ciro ve üretim endeksleri durgunluğa, işgücü girdi endeksleri ise daralmaya işaret etmektedir.

CANLANMA BEKLENTİSİ ZOR

2015 yılı inşaat üretiminde sektördeki yavaşlama trendini yukarı yönde hızlandıracak kayda değer bir canlanma beklentisi içerisine girmek güçtür.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÜRETİMİ ARTIRABİLİR

Diğer yandan, hükümetin gündemindeki, kamu-özel ortaklığı ile ihale edilen büyük ölçekli altyapı ve üstyapı projeleri ile kentsel dönüşüm projeleri, inşaat sektörü üretiminin artmasını sağlayacak potansiyele sahip bulunmaktadır.

HÜKÜMETİN TAVRI MEMNUNİYET VERİCİ

Son dönemde Başbakan DAVUTOĞLU tarafından açıklanan “Ekonomide Dönüşüm Programları” ise genelde politika değişikliklerinin ve özellikle de istikrar, katma değerli üretim artışı, tasarruf ve verimlilik konularına verilen önemin göstergesi olarak memnuniyetle karşılanmıştır.

FIRSATLAR YAKINDAN İZLENMELİ

Makroekonomiden sektörlere ve yatırım kararlarına uzanan geniş bir yelpazede hem riskleri hem de fırsatları yakından izleyerek yol almakta yarar vardır.

KAMU YATIRIMLARI HIZ KESMEMELİ

Makroekonomik ve sektörel bazda değerlendirildiğinde, büyüme odaklı düşünmenin ötesinde, ekonomik istikrarı sağlayacak, kamu yatırımlarının hız kesmeden devamını mümkün kılacak ve özel sektörü yatırıma teşvik edecek ortamın yaratılması önemli olmaya devam etmektedir.

RAPORDAN BAZI RAKAMLAR

- 2014 yılında 22,5 milyar ABD Doları değerinde 255 yeni proje üstlenilmiştir. Bu rakam 2013 yılı gerçekleşmeleri ile kıyaslandığında %30’luk (yaklaşık 10 milyar ABD Doları) bir kayba işaret etmektedir.

- 2014 yılsonu itibariyle Türk müteahhitlerin faaliyet gösterdikleri ülke sayısı 104’e, bu ülkelerde
üstlendikleri proje sayısı 7684’e, bu projelerin toplam tutarı ise 300.3 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır.

- 2014 yılında en çok proje üstlenilen ilk 5 ülke Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Cezayir, Katar ve
Kazakistan olmuştur. Türkmenistan % 20.7 ile birinci, Rusya %14.8’le ikinci, Cezayir yüzde 14.2’yle üçüncü sırada.

- 2014 yılında yapılan 4 müteahhitlik hizmetinden biri köprü-yol ve tünel projeleri oldu. Demiryolu 12.7’yle ikinci, iş merkezi 12.3’le üçüncü sırada yer aldı.

- 2000’li yılların başında yaklaşık 20 milyon ABD Doları olarak gerçekleşen ortalama proje bedeli 2013 yılında 80.1 milyon ABD Dolarına, 2014 yılında ise 88.4 milyon ABD Dolarına yükseldi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İNTES Başkanı: İnşaat sektörü büyümeye devam edecek

İNTES Başkanı: İnşaat sektörü büyümeye devam edecek

İNTES Başkanı Celal Koloğlu, “İnşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz” şek

02 Ocak 2018


TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

TSE ve İNTES’ten müteahhitliğe standart geliyor

Yapım sektöründeki müteahhitlik kriterleri, TSE ve İNTES tarafından yapılan müteahhitlik sektöründe

29 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum