2015 Yılında Demiryoluna 9 Milyar Liralık Yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2015 yılında demiryoluna 9 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı.

02 Ocak 2015
2015 Yılında Demiryoluna 9 Milyar Liralık Yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2015 yılında demiryoluna 9 milyar liralık yatırım yapılacağını açıkladı.

Bakan Elvan, 2015 yılında demiryoluna yoğunlaşarak 9 milyar liralık yatırım gerçekleştireceklerini, bu çerçevede yeni ihaleler açılacağını söyledi.

Elvan, 2014 yılını değerlendirdiği ve bakanlığının 2015 hedeflerini açıkladığı basın toplantısında 2015 yılında da 2014’te olduğu gibi demiryolu yatırımlarına ağırlık vereceklerini belirterek, hızlı tren yapılması konusunda yoğun bir talep olduğunu kaydetti. Elvan, “2015 yılında temel öncelikler arasında birinci sırada demiryolu yatırımları var” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Elvan, demiryolu projelerine dair bilgi verirken Ankara-İzmir hattı üzerinde bulunan Afyon-Uşak arası kesimin ihalelerine çıktıklarını, şu an bunun değerlendirme çalışmalarının sürdüğünü kaydederken, yeni yılda da Turgutlu’ya kadar olan kısmın ihalelerine çıkacaklarını, üç ihale olacağını ve Turgutlu’dan İzmir’e kadar olan kesimin projelendirme çalışmalarına devam edildiğini bildirdi. Elvan, bu çalışmalar tamamlanınca ihaleye çıkacaklarını ifade ederek, “Ankara-İzmir hattını hızlandırıyoruz” dedi.

Elvan, Konya-Karaman hattını 2015’de tamamlamış olacaklarını kaydederek, İstanbul-Edirne hızlı tren hattının ihalesini gerçekleştireceklerini, Mersin-Adana hızlı tren hattının yapımına da başlayacaklarını bildirdi. Şehirlerdeki raylı sistem çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Elvan, Ankara’da Keçiören metrosunda test sürüşlerinin haziranda başlayacağını belirterek, “Hedefimiz 2015’te Keçiören hattını açmak” dedi. Gelecek yıl 1,000 km’lik bölünmüş yol yapmayı hedeflediklerini ve 850 km’lik tek yol yapacaklarını ifade eden Elvan, “Ovit Tüneli’ni bitirmeyi hedefliyoruz, buna ek olarak Cankurtaran Tüneli’ni bitiriyoruz” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.