2015 Yılında Gayrimenkul Sektörünü Etkileyecek 4 Trend

İnşaat sektörünün lokomotif şirketlerinden Soyak Holding'in CEO'su Emre Çamlıbel, 2015 yılında gayrimenkul sektörünü etkilemesi muhtemel 4 trendi sıraladı.

26 Aralık 2014
2015 Yılında Gayrimenkul Sektörünü Etkileyecek 4 Trend

İnşaat sektörünün lokomotif şirketlerinden Soyak Holding'in CEO'su Emre Çamlıbel, 2015 yılında gayrimenkul sektörünü etkilemesi muhtemel 4 trendi sıraladı.

Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel'e göre; son 3 ayda gayrimenkul satışındaki çıkış, 2014 yılını kurtaracak. 2015'te kentsel dönüşümün kilidi açılacak ve yabancı fonlarının ağırlığı artacak.

Geçtiğimiz yılın önemli bir bölümü gayrimenkul sektörü için bir hayal kırıklığıydı. Satışlardaki düşüş bir yana, iş güvenliği ile ilgili sıkıntılar ve 'inşaatla büyünmez' tartışmaları diğer yana, sektör oldukça bulutlu bir dönem geçirdi. Ta ki son 3 aya kadar. Satışlardaki hızlı çıkış Aralık ayında da sürüyor. Peki ya yeni yıl? Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel yeni yılda artış eğiliminin süreceğini düşünüyor. Üzerine bir de kentsel dönüşümde kilit açılacak ve yabancı gayrimenkul fonları güçlü bir şekilde pazara girecek. Yabancı satışlarındaki artış da cabası...

İşte Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel'e göre, 2015 yılında gayrimenkul sektörünü etkileyecek 4 trend :

[caption id="attachment_41691" align="aligncenter" width="808"]Soyak Holding CEO Emre Çamlıbel Soyak Holding CEO Emre Çamlıbel[/caption]

1- TÜRKİYE RUSLARIN YATIRIM PAZARI OLACAK

Türkiye'nin yabancı yatırım çekebilmek için rekabet ettiği ülkeler arasında Rusya da var. Rusya'dan çıkıp Türkiye'ye gelen fonlar artacaktır ve bu gayrimenkule de yansıyacaktır. Parasını Rusya'dan çıkarıp uluslararası gayrimenkul piyasasına yatırmak isteyen Ruslar için de Türkiye yatırım pazarı olacaktır.

2- YABANCI GAYRİMENKUL YATIRIMI 5 MİLYAR DOLARI BULACAK

Mütekabiliyetin kalkması sonrası 2014'te yabancı alımları hareketlendi, yaklaşık 3.5 milyar dolarlık yabancı gayrimenkul yatırımı geldi. 2015'te bunun 5 milyar dolara kadar yükselmesini öngörüyoruz. Türk gayrimenkul firmalarının yurtdışı irtibatları artınca ilgi de arttı.

3- TÜRKİYE'DE GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARI KURULACAK

Serbest Piyasa Kurlu'nun (SPK) yayımladığı gayrimenkul yatırım fonu tebliğinin realizasyon yılı yine 2015 yılı olacak. Burada konuştuğumuz Türkiye'de gayrimenkul yatırım fonlarının kurulacak olması. SPK'ya başvuran birçok kurum olduğunu biliyoruz. 2015 yılında Türkiye'de sektörü destekleyecek yeni bir sermaye piyasası aracı devreye girecek.

4- YEŞİL BİNA SAYISI ARTACAK

Enerji verimliliği ve yeşil binalar 2015'e damga vuracak. Soyak Holding olarak yeşil bina olmayan bir projeye artık imza atmıyoruz. Görüyoruz ki diğer firmalar da yavaş yavaş bu noktaya gelecek. (Dünya)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Türk İnşaat firmaları Dubai'deki fuara katılacak

Dubai'de düzenlenecek Cityscape Global 2017 Fuarı'na 13 Türk inşaat firması katılacak.

10 Eylül 2017


Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod İzlanda'nın farklı yerlerine yaşam konteyneri gönderiyor

Karmod'un üretimini yaptığı yeni nesil yaşam konteynerlerinin İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te kull

07 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat