2016’ya Damga Vuracak Mega Ulaşım Projeleri

Yapım çalışmaları devam eden Türkiye'nin mega projelerinin bir çoğu 2016 yılında hizmete açılırken, bir çoğuna da start verilecek. İşte mega ulaşım projeleri...

28 Aralık 2015
2016’ya Damga Vuracak Mega Ulaşım Projeleri

Yapım çalışmaları devam eden Türkiye'nin mega projelerinin bir çoğu 2016 yılında hizmete açılırken, bir çoğuna da start verilecek. İşte mega ulaşım projeleri...

Türkiye'nin heyecanla hayata geçmesini beklediği projeler 2016 yılından bir bir start almaya başlayacak. Hali hazırda yapım çalışmaları devam eden mega projelerin bazıları ise 2016 yılında hizmete girecek. İnşaat çalışmaları tüm hızıyla devam eden Avrasya Tüneli'nin 2017 yılının ilk aylarında, Yavuz Sultan Selim ismi verilen 3. Köprü'nün 2016 yılının Mayıs ayında, Körfez geçiş süresini 6 dakikaya düşürecek olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün ise 2016 yılının Nisan ayında açılması hedefleniyor.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli YPK'yı Bekliyor

Geçtiğimiz günlerde Kara, deniz ve Haliç sondajları, jeofizik, geoteknik ve jeolojik araştırmaları, güzergah çalışmaları, ön proje ve nihai fizibilite etütleri çalışmaları ihalesi gerçekleşen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı bekleniyor. Dünyada bir ilk olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli kurul kararını takiben Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkarılacak.

İstanbul Kurvaziyer Gemilerin Ana Yolcu Değişim Limanı Olacak

Türkiye'nin üç büyük denizinde üç büyük liman hayata geçirilmesi gündemdeki konular arasında. Marmara Denizi'nde Kuzey Güney aksında en az iki Ro-Ro terminali daha inşa ederek körfez ve boğaz köprüleri üzerindeki trafik yükünün azaltılması hedefleniyor. İstanbul limanını kurvaziyer gemilerin ana yolcu değişim limanı haline gelmesi için adımlar atılacak.

Mersin Konteyner Limanı ise Türkiye'nin, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin ve bu bölgede yer alan diğer devletlerin Akdeniz'e açılmalarında ana liman olarak hizmet verecek. 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı çalışmaları devam ediyor. Toplam nihai kapasite 12.8 milyon TE-U/yıl olacak.

İstanbul'da 2 Metro Hattı Hizmete Girecek

Her yere metro her yerde metro sloganıyla İstanbul'daki metro hattı uzunluğunu 2019 yılına kadar 441,09 kilometreye çıkarmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Üsküdar Sancaktepe metro hattı ve Kartal Kaynarca metro hattının 2016 yılında hizmete açılması planlanıyor. Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında ise çalışmalar sürecek. Yer teslimi yapılan Bakırköy-Kirazlı metro hattı ve Kaynarca-Sabiha Gökçen metro hatlarının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kanal İstanbul İçin İlk Adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde açıkladığı Kanal İstanbul projesinde 64. Hükümet Eylem Planı içinde yer aldı. Projenin Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilmesine engel olan kanundaki ilgili kısımlar için düzünleme yapılacak. Yasal düzenlemenin 21 Haziran 2016'ya kadar yapılması beklenirken çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı üstlenecek.

Keçiören Tandoğan Metro Hattı Açılıyor

Keçiören Tandoğan metro hatta ve AKM Kızılay metro hattında çalışmalar devam ediyor. Keçiören Tandoğan metro hattının 2016 yılı içerisinde açılması hedefleniyor. Üç istasyonlu AKM Kızılay metrosu ile Keçiören metrosu Kızılay'a ve Yüksek Hızlı Tren Garı'na entegre olmuş olacak.

Meydan-Antalya Havaalanı-Expo Metro hattı

Meydan-Antalya Havaalanı-Expo Metro hattı mevcutta hizmet veren 1. aşama tramvay hattına entegre edilecek. Böylece Antalya şehir merkezinden Antalya Havalimanı'na ve Expo 2016'ya kesintisiz ulaşım imkanı sağlanacak. Eylül 2014'te yer teslimi yapılan hattın 23 Nisan 2016 tarihinde açılışı yapılacak olan Expo 2016 Antalya'ya yetiştirilmesi hedefleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.