22 milyon kişi riskli yapılarda yaşam sürüyor

Türkiye İMSAD'ın gündem toplantısında deprem tehlikesi konuşuldu.

08 December 2020
22 milyon kişi riskli yapılarda yaşam sürüyor Geçtiğimiz günlerde Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından 'Gündem Buluşmaları' toplantısı düzenlendi. 39'uncu kez düzenlenen toplantıda, sektörün son durumu ve Türkiye'deki deprem gerçeği ele alındı.

Online olarak gerçekleştirilen ve açılışını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, moderatörlüğünü Türkiye İMSAD Başkan Vekili Ferdi Erdoğan'ın yaptığı, "Pandeminin Domino Etkisi: COVID-19/EKONOMİ-21" başlıklı toplantı, inşaat malzemesi sanayicileri, iş dünyasından isimler ve sektör profesyonelleri tarafından takip edildi.

5 YILDA 1.5 MİLYON KONUT DÖNÜŞÜM HEDEFİ

Bir önceki 'Gündem Buluşmaları' toplantısında, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu ile birlikte deprem güvenliği için kalıcı çözüm üretmek amacıyla bir araya geldiklerini hatırlatan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Çok yüksek bir uyum yakaladığımız bu toplantının ardından Türkiye Müteahhitler Birliği'nin öncülüğünde, sektörümüzün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, deprem güvenliğini ülkemize yakışır hale getirebilmek için bir bildiri yayınladık" şeklinde konuştu.

Deprem tehlikesine karşı risk taşıyan 6.7 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirmenin çok büyük bir sorun olduğunu belirten Küçükoğlu, "Bu sorunu kısa vadeli çözümler ve heveslerle değil, 15-20 yılı kapsayan, bilinçli, topyekûn bir seferberlik şuuru ile giderebileceğimize inanıyoruz. Ülkemizde şu an 6,7 milyon riskli konutta 22 milyon vatandaşımızın barındığını kabul ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir başarı ile 1,5 milyon konutun dönüşmesiyle 5 milyon vatandaşımızın daha güvenli konutlarda oturabilecek. Ancak 5 yıl sonra da 17 milyon vatandaşımız riskli konutlarda oturmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

"UZUN VADELİ ÇABAYA İHTİYAÇ VAR"

Riskli binaları güvenli hale getirebilme adına inşaat sektörünün gelişmiş imkanlara sahip olduğunu ifade eden Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, "Müteahhitlik hizmetlerimizle, mühendislik, proje geliştirme ve uygulamanın yanı sıra inşaat malzemesi sanayimizin teknolojisiyle, kapasitesi, maliyet ve fiyat performansı ile çok ileri seviyedeyiz. Sahip olduğumuz bu güce güvenerek, depreme dayanıklı konutlara geçebilme seferberliğine daha büyük umutla bakıyoruz. Her deprem sonrası yükselen heyecanımız, zaman geçtikçe unutmaya ve kanıksamaya dönüşmemeli. Bunun için de toplumumuzun deprem güvenliği bilincinin geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sorunlu bina stokumuzu ülkemize, sektörümüze yakışan seviyeye getirmemiz için uzun vadeli, daha istikrarlı, kararlı ve sürekli bir çabaya ihtiyacımız var" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

TÜRKİYE’DE EV SAHİBİ OLANLARIN ORANI DÜŞÜYOR

Türkiye’nin 2023 yılı konut portresini özetleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova, “20

25 December 2023


Yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,56 milyar dolar oldu

Yıllık bazda inşaat malzemesi ihracatı 29,56 milyar dolar oldu

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi ekim ayı sonuçlarına

13 December 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum