3 Boyutlu Yazıcı ile 1 Günde 10 Ev Diktiler

Çin'de bir şirket 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak 1 günde 10 adet ev üretti. Bir evin maliyeti ise sadece 5 bin dolar.

05 Ağustos 2014
3 Boyutlu Yazıcı ile 1 Günde 10 Ev Diktiler

Çin'de bir şirket 3 boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak 1 günde 10 adet ev üretti. Bir evin maliyeti ise sadece 5 bin dolar.

Hazırlayan: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

3 boyutlu yazıcı teknolojisi hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Bunun bir örneği de Çin'de yaşandı. Çinli "WinSun Decoration Design Engineering Co." şirketi bir günde 3 boyutlu yazıcı ile 10 tane ev üretti.

Tamamen geri dönüşümlü malzemeler ile üretilen evlerin her biri 15 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde. Evler, üretildikten sonra satın alan kişilerin arzu ettiği yere monte edilebiliyor.

ABD'DE 1 TANE ÜRETİLMİŞTİ

Yazıcıdan çıkan ilk ev ise Çinli firmanın evleri değil. Daha önce ABD'de bir ev 24 saatte 3 boyutlu yazıcı ile üretildi. Geçtiğimiz ay ise Amsterdam'da lego gibi parçaları tek tek üretilen ev Avrupa'nın ilk yazıcıdan çıkan evi olmuştu.

3-boyutlu-yazici-ev-cin-1

Şirket, dev 3D yazıcıları kullanarak atık malzemelerden oluşan ve hızlı kuruyan beton karışımını kullanarak, 24 saat içinde 10 müstakil ev inşa edebiliyor. Firma yetkilileri ise yakın zamanda 3D yazıcılarla gökdelen ve villalar inşa edebileceklerini iddia ediyor.

3-boyutlu-yazici-ev-cin-2

Yüksek teknolojili duvarlar: Çinli firma 'Win Sun' inşaat sürecini hızlandırmak için çimento ve inşaat atıklarından oluşan karışımdan duvar üretiyor. Sonra bu parçalar yine seri bir şekilde birbirilerine bağlanıyor.

3-boyutlu-yazici-ev-cin-3

Ucuz ve kullanışlı: Yapım süresi çok kısa olan bu tarz evlerin adeti 5 bin dolara denk geliyor. Tabii bu fiyatın içinde 'işçilik' payı da var.

3-boyutlu-yazici-ev-cin-4

Dayanıklı ve güvenilir: Pratik evlerin en dikaat çeken özelliği ise üretilen malzemenin piyasadaki birçok inşaat malzemesinden daha sağlam olması. Bu bilgiler doğrultusunda 3D yazıcı ile depreme ve türevi doğal afetlere dayanıklı bir evin üretilebilmesi ile birlikte önümüzdeki dönemlerde emlak ve gayrimenkul sektöründe bambaşka bir dönemin başlaması bekleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İlginç Tasarımlı Dağ Evi

İlginç Tasarımlı Dağ Evi

Brutalist tarzda inşa edilen bu muhteşem ev adını da temsil ettiği tarzdan alıyor: Casa Brutale

09 Temmuz 2015


Muhteşem Konteyner Ev

Muhteşem Konteyner Ev

Dünyanın en ilginç tasarımlarından biri olan konteyner ev ABD'nin Teksas eyaletinde bulunuyor. İşte

07 Temmuz 2015


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.