3. Havalimanı Son Durum!

Dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenen İstanbul'un 3. havalimanında son durum ne? İşte yanıtı...

21 Ağustos 2015
3. Havalimanı Son Durum!

Dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenen İstanbul'un 3. havalimanında son durum ne? İşte yanıtı...

İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanında çalışmalar hızla sürüyor. 3. havalimanı şantiyesinde çalışmalar devam ediyor. Yılda yaklaşık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havalimanının ilk etabının 2017’de tamamlanması bekleniyor.

7 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Türkiye'nin en büyük şantiyesi olan 3. havalimanı şantiyesinde tam 7 bin 500 kişi sabah-akşam görev yapıyor.

3. HAVALİMANI TANITIM FİLMİ İÇİN TIKLAYIN

Şantiye alanında aralıksız süren çalışmalar kapsamında bazı bölümler belirginleşmeye başladı.

3. havalimanı havadan böyle görüntülenmişti :

İnşası devam eden 3. havalimanı için bazı eleştiriler de gündemde yer almıştı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 3. havalimanı inşası için kullanılacak olan 2,5 milyar metreküplük dolgunun çevreye olumsuz etki yapacağının altını çizerek, söz konusu yapılacak dolgu işleminin 3. havalimanının ÇED raporunda yer almaması böyle değerlendirmişti :

ÇED raporunda dolgu işleminin yer almaması ÇED raporunun sağlıklı hazırlamadığını gösteriyor. Bu dolgu malzemesi Kanal İstanbul’dan alınacaktı. Bu dolgu miktarı İstanbul Boğazı’nın tamamını dolduracak miktara denk gelir. Ancak Kanal İstanbul’un yapılıp yapılmayacağı bile belli değil. Terkos Gölü’nü, İstanbul’un su kaynaklarını yok edecek bir proje. Bu gerçekleri gözardı etmek için bataklık yaklaşımından hareket ediyorlar. Zemin çok kötü, kumul bir alan. Doğal güzelliğin olmadığını söylemek için nasılsa bataklık yaklaşımını yerleştirmeye çalışıyorlar. Ağaçları kesecekler, bu çevresel etkiler yaratacak. Ekosistem dengesi bozulacak. Üçüncü Köprü’de domuzlar kente girmişti ama bundan daha beter olacak. 2.5 milyar metreküplük hafriyatı o doğal alanın üzerine beton olarak yapılması yağan yağmurun yeraltı suyuna karışmasını engelleyecek. Ayrıca bataklık olduğu için daha fazla dibe inmek zorunda kalacaklar. Sondajlar daha fazla olacak. Bu da yeraltı ve deniz ekosisteminin daha fazla etkilenmesine neden olacak

3. HAVALİMANI PROJESİ HAKKINDA

Üçüncü havalimanı, İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alana yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak şekilde inşa ediliyor.

İhaleyi 3 Mayıs 2013'de 22 milyar 152 milyon Avro'luk cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazandı.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının tamamının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde hizmete girmesi öngörülüyor. Projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı.

Projenin tamamlanması ile birlikte yıllık 94 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması bekleniyor.

ATATÜRK HAVALİMANI KAPATILACAK MI?HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Zeytinburnu Belediyesi İlçeye Yeni Düzenlemeler Yapacak

Zeytinburnu Belediyesi İlçeye Yeni Düzenlemeler Yapacak

Zeytinburnu Belediyesi 58.Bulvar Caddesi ve 15 Temmuz Meydanı'nda yenileme yapıyor...

10 Mayıs 2017


LYS Sınavında Toplu Taşıma Ücretsiz olacak!

LYS Sınavında Toplu Taşıma Ücretsiz olacak!

İstanbul büyükşehir Belediye Meclisi, Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS)'na girecek olan öğrenci ve göre

09 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat