3. Havalimanı’na DHMİ Kefil Oldu!

İstanbul Arnavutköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

19 Ekim 2015
3. Havalimanı’na DHMİ Kefil Oldu!

3. Havalimanı’nın ilk etabı için gerekli olan finansman paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımı ile imzalanacak...

Mayıs 2013’te ihalesi gerçekleşen 3. Havalimanı’nın ilk etabı için gerekli 4.5 milyar Euro’luk finansman paketi tamamlandı. Kredi anlaşması bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımı ile imzalanacak.

6 türk bankasının yer aldığı anlaşmada en büyük payı 1 milyar 480 milyon Euro ile Ziraat Bankası aldı. Kredi paketinde Halkbank ve Vakıfbank 960’ar milyon Euro, Denizbank 500 milyon Euro, Garanti ve Finansbank da 300’er milyon Euro ile yer alıyor.

İlk etabının 29 Ekim 2017’de açılması planlanan 3. Havalimanı'nı üstlenen Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon konsorsiyumu ilk etap için 1.5 milyar Euro özkaynak koyacak. Finansman paketinin vadesi 4 yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl olarak belirlendi.

Türkiye’de sıfırdan gerçekleştirilen bir altyapı projesine verilen en büyük kredi olma özelliği taşıyan finansman paketinin vadesi 4 yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl olarak belirlendi. Kredi paketinin ilk 10 yılı için yıllık yüzde 4.25 faiz alınacak, son 6 yılın faiz oranı farklı tutuldu.

Hazine garantisi söz konusu olmadığı 3. Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) yolcu sayısı garantisi söz konusu. Yani projede sözleşmenin iptal olması ya da farklı bir beklenmedik durumun söz konusu olması halinde borcu DHMİ üstlenecek. Bu durumda bankaların sağladığı kredi garanti altına alınırken, konsorsiyumun koyduğu özkaynak yanmış olacak. Projeye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre 12 yıl için DHMİ’nin verdiği gelir garantisi toplam 6.3 milyar Euro. Konsorsiyumun ise bu süre içinde devlete vereceği kira toplam 13.2 milyar Euro.

HürriyetHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı Halk Görüşüne Açıldı!

Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı Halk Görüşüne Açıldı!

Halkalı Kapıkule arası yapılması planlanan hızlı tren hattı için ÇED olumlu kararı verilerek proje h

18 Nisan 2017


Kadıköy-Kartal Havaray Hattı Müjdesi!

Kadıköy-Kartal Havaray Hattı Müjdesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara yeni bir havaray hattı müjdesi ver

17 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat