3. Havalimanı’na DHMİ Kefil Oldu!

19 Ekim 2015
PAYLAŞ
3. Havalimanı’na DHMİ Kefil Oldu!

3. Havalimanı’nın ilk etabı için gerekli olan finansman paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımı ile imzalanacak...

Mayıs 2013’te ihalesi gerçekleşen 3. Havalimanı’nın ilk etabı için gerekli 4.5 milyar Euro’luk finansman paketi tamamlandı. Kredi anlaşması bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katılımı ile imzalanacak.

6 türk bankasının yer aldığı anlaşmada en büyük payı 1 milyar 480 milyon Euro ile Ziraat Bankası aldı. Kredi paketinde Halkbank ve Vakıfbank 960’ar milyon Euro, Denizbank 500 milyon Euro, Garanti ve Finansbank da 300’er milyon Euro ile yer alıyor.

İlk etabının 29 Ekim 2017’de açılması planlanan 3. Havalimanı'nı üstlenen Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon konsorsiyumu ilk etap için 1.5 milyar Euro özkaynak koyacak. Finansman paketinin vadesi 4 yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl olarak belirlendi.

Türkiye’de sıfırdan gerçekleştirilen bir altyapı projesine verilen en büyük kredi olma özelliği taşıyan finansman paketinin vadesi 4 yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl olarak belirlendi. Kredi paketinin ilk 10 yılı için yıllık yüzde 4.25 faiz alınacak, son 6 yılın faiz oranı farklı tutuldu.

Hazine garantisi söz konusu olmadığı 3. Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) yolcu sayısı garantisi söz konusu. Yani projede sözleşmenin iptal olması ya da farklı bir beklenmedik durumun söz konusu olması halinde borcu DHMİ üstlenecek. Bu durumda bankaların sağladığı kredi garanti altına alınırken, konsorsiyumun koyduğu özkaynak yanmış olacak. Projeye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre 12 yıl için DHMİ’nin verdiği gelir garantisi toplam 6.3 milyar Euro. Konsorsiyumun ise bu süre içinde devlete vereceği kira toplam 13.2 milyar Euro.

Hürriyet


"3. Havalimanı’na DHMİ Kefil Oldu!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap