O Reklamın Sırrı Ortaya Çıktı

İstanbul Ümraniye'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

27 Şubat 2015
O Reklamın Sırrı Ortaya Çıktı

Medya kanallarında yayınlanan 'Dünya'nın gözü bu 3 katta' reklamının İstanbul'a yapılacak olan tüp geçit projesi olduğu açıklandı.

İstanbul'un trafik sorunun çözülmesi için yapılacak çalışmalardan biri olan tüp geçit projesinin 'Dünya'nın gözü bu 3 katta' reklamıyla ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Reklamda belirtilen '27 Şubat'ı bekleyin' söyleminin sırrı ise Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İstanbul'a yapılacak olan tüp geçit projesini bizzat bugün açıklaması olarak kayda geçildi.

Daha önce birkaç kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından gündeme getirilen proje ile ilgili herhangi bir detay verilmemişti.

İstanbul'a yapılacak tüp geçit projesi ile ilgili bazı çalışmaların yapıldığı ve yakın zamanda açıklanacağı geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından gündeme getirilmişti.

İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK

Bakan Elvan yaptığı açıklamada “İstanbul'un trafiğini rahatlatmaya yönelik olarak bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Sayın Başbakanımızla birlikte açıklamayı düşünüyoruz. İstanbul trafiğini rahatlatacak sürpriz bir proje, mega proje ve İstanbul trafiğini de önemli ölçüde rahatlatacak olan bir proje” sözlerine yer vermişti.

Yeni bir gelişme olarak; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan medya kuruluşlarına gönderilen davet mektubunda “Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla İstanbul'a yapılacak yeni muhteşem projenin basın lansmanına katılımınızdan onur duyarız” ifadelerine yer verildi. İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılan lansmanda projenin ismi de açıklandı.

İstanbul Boğazı'na yapılacak olan projenin adı : 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli

3-katli-buyuk-istanbul-tuneli-detay

Medya aracılığıyla açıklanan '3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin'Dünya'nın gözü bu 3 katta' reklamında yer alan proje olduğu da böylelikle ortaya çıkmış oldu. 'Dünya'nın gözü bu 3 katta' reklamındaki projede 2 katın binek araçlara, 1 katın ise raylı ulaşım araçlarına tahsis edileceği öngörülüyordu. Nitekim de Bakan Lütfi Elvan'ın açıklamalarıyla bu öngörü netlik kazandı.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ GÜZERGÂHI

İstanbul'a yapılacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli güzergâhları, giriş-çıkış noktalarının detayları da belli oldu.

3-katl-buyuk-istanbul-tuneli-guzargahi

Karayolu ve metro sisteminin olacağı tünel mevcut metro hatları ve karayollarıyla entegre edilecek. İncirli'den Sögütçeşme'ye yapılacak hızlı metro hattı bu dev tünelin içinden geçecek. Yeni metro hattının Kadıköy - Kartal- Yenikapı- Sarıyer metrolarıyla bağlantısı olacak. Mega tünelin TEM, E5 ve 3 köprüyle de karayolu bağlantısı olacak. Çapı 18.80 metre olacak tünelin deniz yüzeyindeki derinliği 110 metreyi bulacak. Tünelin 3 katlı kesiminin uzunluğu 6.5 kilometre olacak.

İşte 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin Tanıtım Videosu:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli lansmanında projenin detaylarını anlattı.

İşte Başbakan Davutoğlu'nu açıklamaları :

''Bugün sizlere müjdelediğimiz üç katlı büyük İstanbul tüneli projesi sembolik bir anlamda taşıyor. Üç kat demek üç imparatorluk demek. Üç kat iki karayolu bir metro yoluyla boğazın altından geçen 6,5 kilometrelik bir tünel.

Bu proje entegre ve bütüncül bir projedir. Türkiye’ye bakarken bütün olarak görürüz. Ve hep bütüncül bakış açısıyla çevremize bakarız. Bu sebepledir ki gelecek vizyonu itibariyle nüfus 18 milyona çıktığına, günlük hareket 35 milyona çıktıktan sonra, toplu taşımayı 11 milyondan 20 milyona çıkarmaya kararlıyız. Hepsi birbirine bütünlük teşkil eden projeler. Marmaray, Avrasya tüneli, metro inşaatları, kanalistanbul ve kuzey Marmara yoluyla, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, izmet’e kadar… İstanbul Ankara hızlı treni bütün bunlar istanbul’un merkezi konumunu pekiştiren hususiyetler. İstanbul’daki bütün ana akslar birbirine bağlanıyor, raylı sistemler bağlanıyor.

Yine ikinci önemli özelliği projenin, zaman tasarrufu. İstanbullular trafik çilesini çok çektiler. Şimdi bu projeyle birlikte zaman tasarrufu en iyi şekilde değerlendirilecek. Hasdal Ümraniye Çamlık arası 14 dakikada geçilecek. İncirli’den Söğütlüçeşme’ye 40 dakikadan geçilecek. Üç havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu ortaya çıkartacak. İstanbul’un siluetine hiçbir zarar vermeyecek bir projedir.

Yine bu projeyle yıllık sera gazları yılda 115 bin ton azalacak, yeni bir arazi kullanılmasına ihtiyaç hissedilmeden İstanbul trafiği rahatlatılacak. Yıllık yaka geçişleri 4 milyona çıkacak, 6,5 milyonluk insan hareketlerine zemin hazırlayacak. Entegre bir projeden bahsediyoruz. İstanbulluya saygı gösteren bir projeden bahsediyoruz.

Ve dördüncü özellik olarak güvenliği en ince detayına kadar düşünülmüş bir projeden bahsediyoruz. Yangın algılama sistemleri olacak, her nokta kameralarla izlenecek. Her 500 metrede bir duraklama bekleme alanı oluşacak. Katlar arasında üç kat arasında geçişkenlikler merdivenlerle olağanüstü durumlarda tedbir sistemleri olacak. Metro sisteminde ise otomatik yavaşlatma hızlandırma sistemi olacak. Yepyeni bir İstanbul’a mega projeyle hep birlikte yürüyoruz. En önemlisi İstanbul üzerinden yeni Türkiye’nin işaret fişeği var, hayırlı olsun''

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK ?

Başbakan Davutoğlu, açıklamalarının sonunda 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin bitiş tarihi ile ilgili bilgilere de yer verdi. Davutoğlu, 5 yıllık süreç içerisinde, 2020 yılına gelmeden '3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin hizmete açılacağını duyurdu.

Kaynak : hurriyet.com - DHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Metrobüs hattı Silivri’ye kadar uzatılacak

Metrobüs hattı Silivri’ye kadar uzatılacak

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, metrobüs hattının Silivri’ye kadar uzatacaklarını açıkladı.

17 Kasım 2017


Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı neden iptal edildi?

Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı neden iptal edildi?

"Sefaköy-Başakşehir Havaray Hattı neden iptal edildi" sorusunu İBB Başkanı Mevlüt Uysal yanıtladı.

16 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.