3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin 6 Firma Yarışacak

30 Nisan 2016
PAYLAŞ
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin 6 Firma Yarışacak
3 Katlı Büyük Büyük İstanbul Tüneli projesinin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 6 firmadan teklif geldi...

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi için ilk adım atıldı. Etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesine 6 firmadan teklif geldi. Firmalar 3 Mayıs’ta tekliflerini sunacak.

35 milyon TL yatırımla hayata geçirilen projenin mühendislik çalışmalarının 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Bu yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, kara ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu ile buluşacak.

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da araç geçişine uygun iki şeritli yol yapılacak.

Tünelin bir ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağı'ndan başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek, Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

5 yıl içinde tamamlanması planlanan tünel, 9 metro hattıyla, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre edilecek.

Hizmete açıldığında Avrupa Yakası'nda İncirli'den, Anadolu Yakası'nda Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.

Avrupa Yakası'nda Hasdal Kavşağı'ndan, Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağı'na karayoluyla, yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.


"3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İçin 6 Firma Yarışacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap