3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi İhalesi Bugün

3. Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesi gerçekleşti. Proje tamamlandığında Hasdal-Çamlık arası 14 dakikaya inecek….

23 Aralık 2015
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi İhalesi Bugün

3. Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesi gerçekleşti. Proje tamamlandığında Hasdal-Çamlık arası 14 dakikaya inecek….

İstanbul’un mega projeleri arasında yer alan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesi yapıldı. 23 adet uluslararası firmalardan dosya satın alımı gerçekleştirilen ihaleye toplam 12 adet firma katıldı. Kara, deniz ve Haliç sondajları, jeofizik, geoteknik ve jeolojik araştırmaları, güzergah çalışmaları, ön proje ve nihai fizibilite etütleri çalışmaları ihaleye çıkarıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından bugün ihaleye çıkacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi, İstanbul trafiğini büyük oranda rahatlatması bekleniyor. Toplam 31 kilometrelik metro hattının yapılacağı 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde 16 kilometre karayolu güzergahı ve 6-6,5 kilometrelik boğaz altından geçiş hayata geçirilecek.

2 kısımdan oluşan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin birinci kısmını İncirli’den başlayan ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan metro hattı oluşturuyor. Proje hayata geçtiğinde İncirli- Söğütlüçeşme arası 40 dakikaya inecek. Projenin ikinci kısmı ise TEM Otoyolu Hasdal Kavşağı’ndan başlayıp ve İstanbul Boğazı’ndan geçerek Çamlık Kavşağı’na bağlanan aralıkta planlanıyor. 4 şeritli karayolu sistemi oluşturan bu bölüm hayata geçirildiğinde Hasdal Kavşağı’ndan Çamlık Kavşağı’na 14 dakikada varılabilecek.

Boğaz siluetini bozmamak adına Boğaz altından geçirilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi 9 metro hattı, TEM, E-5 ve yapım çalışmaları devam eden Kuzey Marmara Otoyolu’yla entegre olacak.

Proje hakkında bilgi veren Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Fatih Turan, "Kesin yeri belli değil. Boğaz tabanında sağlam zeminden geçebilmek için hem de sismik açıdan en uygun lokasyonu belirlemek açısından dubalar üzerinden denize sondaj yapılacak. Devamında iki yakada karada devam edecek hattın diğer istasyonlarla kesişme noktaları sağlam zemin ve derinliklerden geçmesi için karasal sondajlar yapılacak. Eş zamanlı olarak ön ve nihai etütler gerçekleştirilecek" dedi.

İhaleye katılan firmalar;

- Geodata S.P.A-Su Yapı Müh. Ve MÜŞ. A.Ş. İş Ortaklığı
- ARCADIS-PROTA Mühendislik Proje danışmanlık Hiz. A.Ş. İş ortaklığı
- IDOM Ingenieria y Consultoria S.A.U, YOOSHIN Engineering Corporation
- TECHNIMONT Civil Construction S.P.A, AECOM Asia Company Limited
- Yüksek Proje Uluslararası A.Ş.
- FERCONSULT S.A.-AMBERG Engineering AG-EUROESTUDİOS S.L.-CENOR Consultores S.A. İŞ Ortaklığı
- ITALFER S.P.A.-PROYAPI Mühendislik Müşavirlik A.Ş. İş Ortaklığı
- CPG CONSULTANTS PTE LTD-YENİ DOĞANLAR İnşaat İthalat İhracat LTD ŞTİ İş Ortaklığı
- SINT AGMA S.r.l.-SWS Engineering S.P.A.-ERKA-AIS Proji İş Ortaklığı, SYSTRA S.A.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.