3. Köprü İnşası Bitmeden Zamlandı

3. Köprü ve Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı henüz tamamlanmamasına rağmen geçiş ücretleri yüzde 40'ın üzerinde zamlandı.

16 Nisan 2015
3. Köprü İnşası Bitmeden Zamlandı

3. Köprü ve Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı henüz tamamlanmamasına rağmen geçiş ücretleri yüzde 40'ın üzerinde zamlandı.

Yapımları devam eden 3. Boğaz Köprüsü ve Körfez Köprüsü'nün geçiş ücretleri dolardaki artış nedeniyle şimdiden yükseliş gösterdi.

Dolarda yaşanan rekor artış özellikle ithal ürün fiyatları üzerinde baskı yaratarak günlük hayatı etkiliyor. Ancak kurlardaki artış yapım aşamasındaki iki dev projeyi bittiğinde kullanacak vatandaşları da şimdiden üzmeye başladı.

2013 yılının Mayıs ayı sonunda temeli atılan İstanbul Boğazı'nda inşaa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde geçiş ücretinin 3 dolar olacağı açıklanmıştı. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklama yaptığı tarihte 3. Köprü'den geçiş ücreti o tarihteki kura göre 5.6 liraya denk geliyordu. Ancak dolarda bugün görülen 2.70 lira seviyesine göre, 3. Köprü'den geçmenin bedeli 8.1 liraya denk geliyor. Yani köprü daha bitmeden geçiş ücretleri yüzde 44.6 zamlandı.

Binali Yıldırım 28 Mayıs 2013'te yaptığı açıklamada, 3 dolar karşılığı Türk Lirası olacak köprü geçiş ücretinin tavan ücretler olduğu belirterek şunları söylemişti:

"Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR'sa 3-4 otomobile eşdeğeridir. Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10'da birinden az. Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir. Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok. İşletmecinin kendir kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir"

Benzer durum yine yapımı süren Körfez Köprüsü için de geçerli.İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü'nde çalışmalar son hız devam ediyor.

2013 yılının Aralık ayında çalışmalar hakkında bilgi veren Karayolları 1. Bölge Müdürü İsmail Kartal,
sözleşme gereği köprüden geçiş ücretinin 35 dolar, her kilometresi için de 5 cent olacağını söylemişti. Bu açıklamanın yapıldığı tarihte dolar 2 bin 460 liradan işlem görüyordu.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; 35 dolarlık geçiş ücretinin o tarihte TL karşılığı 71.6 liraya denk geliyordu. Bu rakam bugün 94.5 liraya çıkmış durumda. Yani Körfez Köprüsü'nden geçmenin bedeli kurlardaki artış nedeniyle yüzde 45'e yakın yükseldi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul'da 71 cadde ve meydanda düzenleme yapılacak

İstanbul'da 71 cadde ve meydanda düzenleme yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tarihi Yarımada, Taksim ve Bakırköy meydanlarının da bulunduğu

11 Temmuz 2017


Avrasya Tüneli’ne Kore’den 2017 “Yılın Yapısı” Ödülü

Avrasya Tüneli’ne Kore’den 2017 “Yılın Yapısı” Ödülü

İstanbul’un iki yakasını denizin altından bir araya getiren ve ulaşım süresini 5 dakikaya indiren Av

11 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat