3. Köprü’de Son 439 Metre Kaldı

09 Kasım 2015
PAYLAŞ
3. Köprü’de Son 439 Metre Kaldı

Tamamlandığında dünyanın en geniş, yüksek kuleye sahip asma köprüsü ve 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü olacak olan 3. Köprü'de iki yakanın birleşmesine 439 metre kaldı...

Yapım çalışmaları tüm hızıyla devam eden ve iki yakayı birbirine 3. kez bağlayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 439 metre kaldı. Anadolu Ajansı projeyi havadan ve denizden görüntüleyerek son durumu hakkında bilgi verdi.

3. Köprü'de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü ünvanını verecek her iki yakadaki kulelerde deniz seviyesinden 304,5 metre yükseklikte betonarme imalatlar tamamlandı. Geçici iskelelerin söküm işleri sürüyor. Dış kenarlarındaki yaya yollarının (walkway) yapımı devam ederken, Avrupa yakasında 19 adet ve Asya yakasında da 19 adet olmak üzere 38 adet standart çelik tabliye ve 2 adet geçiş tabliye ile toplamda 40 adet çelik tabliye yerleştirildi.

Tuzla ve Altınova tesislerinde geriye kalan 19 çelik tabliyenin üretimi devam ederken ankraj bloğundaki betonarme imalatlar tamamlandı. Ana kablonun montaj işleri süren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde kule semerleri ve dağıtım semerlerinin imalat ve montajları tamamlandı. Kediyolu (catwalk) yapımı ve kablo bileziklerinin üretimi tamamlandı ve şantiye sahasına nakledildi. Askı halatlarının montajına da yakında başlanacak.


"3. Köprü’de Son 439 Metre Kaldı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap