3. Köprü’nün Son Durumu Görüntülendi!

21 Ekim 2015
PAYLAŞ
3. Köprü’nün Son Durumu Görüntülendi!

İki yakayı üçüncü kez birbirine bağlayacak olan 3. Köprü'nün son durumu görüntülendi...

ICA tarafından hayata geçirilen 3. Köprü'nün son durumu görüntülendi. İki yakayı 3. kez bileştirecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde son 535 metre kaldı. 3. Köprü'de 59 tabliyeden 36’sının montaj ve kaynak işlemi sona erdi.

Üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve iki şeritli demir yolu geçecek olan köprüde en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 36'sının montaj ve kaynak işlemleri tamamlandı. 36 çelik tabliyelerinin montajının tamamlanmasıyla birlikte iki yakanın birleşmesine 535 metre kalmış oldu. Eş zamanlı olarak ana kablo, eğik askı halat yapımı olarak sürdürülen çalışmalarda, 10 metrelik dev çelik üst kirişi panellerinin montajı devam ediyor. 10 metrelik çelik üst kiriş panelleri, yüksek kapasiteli pompalar kullanılarak büyük bir operasyonla yaklaşık 225 metre kaldırılarak iki kule arasına yerleştirildi.

Toplamda 13 bin ton olan 2 ana kablo çekimi işleminin ise yüzde 85'i tamamlandı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapımı tamamlandığında 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak. Aynı zamanda 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprü unvanını alacak.

3. KÖPRÜ SON FOTOĞRAFLARI

İHA


"3. Köprü’nün Son Durumu Görüntülendi!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap