6.5 Milyon Konuta Yalıtımla 46 Milyar Lira Tasarruf!

Yaltım sektörü temsilcileri 6.5 milyon konuta yapılacak yalıtımla 46 milyar liralık tasarruf edilebileceğini açıkladı.

28 Haziran 2015
6.5 Milyon Konuta Yalıtımla 46 Milyar Lira Tasarruf!

Yaltım sektörü temsilcileri 6.5 milyon konuta yapılacak yalıtımla  46 milyar liralık tasarruf edilebileceğini açıkladı.

AB ülkelerinde kişi başı yalıtım malzemesi tüketimi 1-1,5 metreküp. Türkiye’de ise bu rakam 0.2 metreküp seviyesinde. Yani, enerji verimsiz, sağlıksız, yapı güvenliğinden yoksun ve çevreye duyarsız binalarda yaşandığı böylelikle gözler önüne seriliyor.

İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Başkanı Ferdi Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada,  Onuncu Kalkınma Planı’nda yer alan ‘Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı’nı değerlendirdi.

Erdoğan bu değerlendirme kapsamında Kalkınma Planı’nın öngördüğü süre içinde 6.5 milyon konutun ısı yalıtımının yapılmasıyla 46 milyar lira tasarruf elde edileceğini; 51 bin kişiye yeni istihdam sağlanacağını ve 125 milyon ton karbon salımının engelleneceğini ifade etti. Erdoğan, “Isı yalıtımıyla sağlanacak tasarruf miktarı, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşunun yıllık gelirinden daha fazla” açıklamasında bulundu.

TABLO İÇ AÇICI DEĞİL

Türkiye’de yalıtım sektörünün büyüklüğü nedir?” diye bakıldığında ortaya çıkan tablo pek de iç açıcı değil. Yalıtım sektörünün gelişimini gösteren en önemli veri, kişi başı yalıtım malzemesi tüketim miktarları. Yalıtım bilincini Türkiye çapında yaygınlaştırmak amacıyla 1993 yılında kurulan İZODER verilerine göre AB ülkelerinde bu rakam kişi başına 1-1,5 metreküp. Türkiye’de ise bu rakam 0.2 metreküp seviyesinde. AB ülkelerine oranla 6-7 kat daha gerideyiz. Yani, enerji verimsiz, sağlıksız, yapı güvenliğinden yoksun, konforsuz ve çevreye duyarsız binalarda yaşamaya ve çalışmaya devam ediyoruz.

İZODER verilerine göre, Türkiye’de yalıtım sektöründe yaşanan gelişmeler ise şöyle sıralanıyor:

12 MİLYAR LİRALIK CİRO

2002’de yaklaşık 1 milyar lira ciro yapan yalıtım sektörü, 12 kattan fazla büyüyerek bugün 12 milyar lirayı aştı.

2015'TE YÜZDE 10'UN ÜZERİNDE BÜYÜME BEKLENİYOR

2011 yılında ısı yalıtımı alanında yaklaşık 11,7 milyon metreküp malzeme kullanıldı ve sektör yüzde 26 büyüdü. 2012 yılı rakamlarına bakıldığında 14 milyon metreküp ısı yalıtım malzemesi satıldı ve yüzde 20’ye yakın bir büyüme sağlandı. Yalıtım sektöründe, 2013 yılında ortalamada yüzde 10 civarında bir büyüme yaşandı ve yaklaşık 16 milyon metreküp ısı yalıtım malzemesi kullanıldı. 2015 yılında ise yaklaşık 18 milyon metreküp ısı yalıtım malzemesi kullanımı olması ve sektörün yüzde 10’un biraz üzerinde büyümesi bekleniyor.

KONUTLARIN YÜZDE 85'İNDE ISI YALITIMI YOK

1980 yılından itibaren enerji tüketimi iki kat artan Türkiye’nin, 2013 yılı enerji ithalat faturası 56 milyar dolara ulaştı. Bu ithal enerjinin 25 milyar dolardan fazlasını binalarımızda ısıtma-soğutma- aydınlatma amacıyla harcıyoruz. Tüm yasal düzenlemelere rağmen ülkemizdeki konutların yüzde 85'inde maalesef hala ısı yalıtımı yok.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU

Avrupa ülkelerinde sürdürülebilirliğin olmazsa olmaz koşullarından biri olan binalarda ısı yalıtımı uygulamasının önemi AB uyum süreci ile birlikte ülkemizde de daha iyi anlaşılmaya başlandı. 1 Ocak 2011'de yürürlüğe giren "Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği" gereğince; yeni inşa edilen binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu oldu. Enerji Kimlik Belgesi; binaların enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.

A GRUBU EVE SAHİP OLMANIN İLK ŞARTI: YALITIM

Enerji Kimlik Belgesi ile binalar da aynen beyaz eşyalar gibi A'dan G'ye kadar sınıflandırılıyor. En üst sınıfı simgeleyen A grubunda bir eve sahip olmanın ilk şartı ise binanın ısıtma ve soğutma giderlerini yüzde 50'ye kadar düşüren ısı yalıtımına sahip olmasından geçiyor. Belge ile konutların yıllık karbondioksit emisyon salınımları da ölçülüyor.

19 MİLYON KONUTTA SU YALITIMI YOK

Türkiye topraklarının yüzde 92’si ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95’i deprem kuşağında yer alıyor. Ülke genelindeki 19 milyon konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde. Bu yüksek riskli kuşakta can ve mal güvenliğini sağlayabilmek için alınması gereken en temel önlemlerin başında ise uzun ömürlü ve depreme dayanıklı binalar inşa etmek geliyor. Bunun için de, yapıların, öncelikle su yalıtımı ile donatılarak korozyona karşı korunması gerekiyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi ‘AND’ oldu

Stevie Awards 2017’de ‘Yılın En İyi Gayrimenkul Şirketi’ ve ‘Yılın Yönetim Takımı’ ödülleri AND Gayr

19 Eylül 2017


Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Cityscape Global’in ziyaretçi sayısı yüze 25 arttı

Bu yıl Dubai’de 11-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Cityscape Global 2017 fuarı ziyaretçi akın

18 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.