‘Altındağ bölgesinde kentsel dönüşüme hız verilmeli’

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal Ulus, Altındağ bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söyledi.

12 December 2017
‘Altındağ bölgesinde kentsel dönüşüme hız verilmeli’ Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı İlhan Erdal Ulus, Ankara’da özellikle Altındağ ve Ulus bölgesinde bulunan metruk binaların Ankara’nın sosyal ve ekonomik yapısına çok büyük zarar verdiğini dile getirdi. MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal “Bizim elimizde, Ulus gibi çok kıymetli bir değerimiz var. Bu elimizdeki kıymetli değeri hak ettiği yere getiremediğimiz gibi bugün bölgede bulunan metruk binalar nedeniyle, ne yazık ki Başkentimiz çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Ankara İl Emniyet Müdürü’nü ziyarete gittiğimizde madde bağımlılığı ile alakalı sıkıntıları ve hırsızlık konularını konuştuk. Bu suçların en fazla işlendiği bölgeleri sorduk. Altındağ ve Ulus gerçeği ile karşılaştık. Kentsel dönüşümün tamamlanmadığı bazı bölgelerde ne yazık ki suç işleniyor. Bu metruk binaların bir an önce ortadan kalkması gerekiyor. Bu durumun çözülmesi için MÜSİAD Ankara olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

“METRUK BİNALAR GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞTURUYOR”

Ayrıca metruk binalarda yaşanan suç oranındaki artışa da vurgu yapan Başkan İlhan Erdal “Bu metruk binaların suçlardan arındırılması için temizlenmesi ve hak ettiği yere getirilmesi gerekiyor. MÜSİAD Ankara olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu zaman dilimine kadar bunun çabasını veriyoruz. Ulus projesi ile Altındağ ilçesindeki kentsel dönüşümün bir an evvel tamamlanması lazım. Bu durum belediyecilik ve şehircilik açısından da büyük önem taşıyor. Metruk binaların oluşturduğu sıkıntılara baktığımızda ise; bu yapılar insanların yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Bölgede ticaret ile uğraşan esnafların ticaretini de olumsuz etkiliyor. Turizm noktasında Ankara’nın gezilecek turistik alanları yeteri kadar ortaya çıkarılamadığı için iç turizm ve dış turizm etkileniyor. Metruk binalar, görüntü kirliliği oluşturarak kent estetiğini bozuyor, birçok suçun işlenmesine de ortam sağlıyor. Bunları alt alta sıralayıp kentsel dönüşümün neden yapılması ve Ulus projesinin bir an önce hayata geçirilmesi ile ilgili konuşmak gerekiyor ” ifadelerini kullandı.

“BİNALAR RESTORE EDİLEREK DOKUYA UYGUN HALE GETİRİLMELİ”

Konuşmasını sürdüren Erdal, Ankara’nın turizm konusunda da sıkıntıları olduğunu belirterek, “Ulus bölgesinde tarihi ve tescilli birçok binamız bulunuyor. Bu binalar bir an önce restore edilerek tarihi dokuya uygun hale getirilmeli. Konuyla alakalı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Ankara Valimiz, Ankaralı Vekillerimiz ve Ankara’daki üniversite hocalarımız ile bir araya geldik. Bu gecekondu ve metruk binaların Ankara’ya verdiği zararlar noktasında, bir sivil toplum kuruluşu olarak yapılması gerekenleri naçizane fikrimiz olarak aktardık. Hazırlayacağımız sorunları ve çözüm önerilerini dosya oluşturarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna’ya da sunup, uygulanması konusunda yol almaya çalışacağız” diye ekledi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum